سگ

افسردگی سگ: علائم، علت‌ها و درمان آن

افسردگی سگ؟ بله! سگ هم همانطور که موجود شاد و سرحالی است و بازیگوشی می‌کند، امکان دارد افسردگی هم بگیرد. شاید شما هم با دیدن علائمی مثل گوشه گیری، خواب زیاد، تغییر در رفتار یا کم خوراک شدن دوست خوبتان نگران او شده باشید.

افسردگی در سگ‌ها بسیار شایع است اگر شما حیوان جدیدی به خانه بیاورید و یا اگر یکی از اعضای خانواده را که سگ با او آشنا بوده است از دست بدهید سگ دچار افسردگی می‌شود درست مثل شما.

بدون شک این علائم از بروز مشکلی حکایت دارند، اما برای اینکه ببینیم این مشکلات از افسردگی ناشی می‌شود یا خیر باید با علائم افسردگی سگ آشنا باشیم.

گوشه گیری از علائم افسردگی سگ است

در این مطلب از وبسایت پت جان علاوه بر اینکه شما را با علائم افسردگی سگ آشنا می‌کنیم، علت‌های بروز آن و روش‌های درمان آن را نیز شرح خواهیم داد تا بتوانید بهترین همراه خود را به حالت عادی خود بازگردانید.

علائم افسردگی سگ

بونی بیور مدیر اجرایی کالج رفتارهای دامپزشکی آمریکا می‌گوید برای دانشمندان به‌درستی مشخص نیست آیا سگ‌ها با همان علائمی که انسان‌ها دچار افسردگی میشوند آن‌ها هم افسرده می‌شوندیا نه اما بعضی از علائم وجود دارد که می‌توان افسردگی سگ را تشخیص داد.

اما از کجا بفهمیم سگمان ناراحت است؟ افسردگی سگ هم مانند افسردگی انسان‌هاست. همان طور که برخی انسان‌ها در مواقع افسردگی بی اشتها می‌شوند و برخی دیگر برای التیام دادن به دردشان بیشتر می‌خورند. در اینجا به علائم رایج افسردگی در میان سگ‌ها اشاره می‌کنیم و البته خواهید دید که بسیاری از آن‌ها مشابه علائم افسردگی انسان‌ها هستند.

اما باید به این نکته توجه شود که اگر با علائم افسردگی سگ مواجه شدید حتما سک را نزد دامپزشک ببرید زیرا این امکان وجود دارد که سگ دچار یک بیماری دیگر باشد پس ضرروی است که سگ حتما توسط دامپزشک معالجه شود.

۱- تغییر در اشتها

بعضی از سگ‌ها وقتی خیلی ناراحت‌اند اشتهایشان را از دست می‌دهند و معمولاً وزن کم می‌کنند. در مقابل، بعضی دیگر از سگ‌ها در مواقع ناراحتی از غذا خوردن به عنوان یک مسکن استفاده می‌کنند و بیشتر می‌خورند؛ در نتیجه اضافه وزن پیدا خواهند کرد.

علائم افسردگی سگ‌ها با نژادهای مختلف معمولاً فرقی با هم ندارند. همین علامت تغییر در اشتها را می‌توانید در افسردگی سگ هاسکی ببینید، در افسردگی سگ تریر هم مشاهده می‌شود و در افسردگی سگ شیتزو و سایر نژادها نیز به همین صورت است.

۲- خوابیدن در تمام طول روز

همه می‌دانیم سگ‌ها زیاد می‌خوابند. اما معمولاً این مورد (خوابیدن در تمام طول روز) زمانی اتفاق می‌افتد که صاحب سگ حضور نداشته باشد. اگر سگتان را برای یک مدت طولانی –مثلاً برای یک هفته- تنها رها کنید، او حتی بعد از اینکه شما برگردید به خوابیدن‌هایش ادامه خواهد داد، بدون اینکه به حضور شما توجهی نشان دهد. این عکس‌العمل طبیعی نیست و نشانه‌ای از وجود یک مشکل است.

ابتدا به سراغ مشکلات فیزیکی بروید. اگر چیزی پیدا نکردید و علائم همچنان ادامه داشت، احتمالاً ناشی از افسردگی است. توجه داشته باشید که این مشکل ممکن است به صورت معکوس نیز نمود پیدا کند؛ یعنی سگ دچار مشکلات خواب شود و کم‌خوابی بگیرد.

سگ افسرده بر روی مبل

۳- وجود ترس در سگ‌ها

یکی از علائم افسردگی که در رفتار سگ بروز پیدا می‌کند وجود ترس در سگ‌هاست. سگ‌ها گاه از یک صدای نابه‌هنگام دچار ترس می‌شوند. اما زمانی که یک سگ دچار افسردگی است بدون هیچ دلیلی از خود رفتاری را بروز می‌دهد که انگار حیوان دچار ترس شده است. بیشتر در سگ‌هایی که از محیط قبلی خود جدا شده‌اند و به محیط جدیدی آمده‌اند این رفتار بروز پیدا می‌کند.

۴- اختلال عاطفی فصلی SDA

در فصل زمستان این امکان برای سگ وجود دارد که دچار افسردگی شود که به آن اختلال عاطفی فصلی گفته می‌شود. در یک مطالعه که در موسسه‌ی دامپزشکی پیشرو در انگلستان انجام شد ۴۰% صاحبان سگ‌ها گزارش دادند در فصل زمستان سگ‌های آن‌ها بیشتر می‌خوابند و روحیه‌ی خود را از دست داده‌اند.

یکی از دلایلی که برای این نوع از افسردگی بیان می‌شود کم‌تر بیرون رفتن سگ‌ها در فصل سرما است. سگ‌ها یک نیاز سخت‌افزاری دارند و آن ورزش و بازی کردن است در فصل سرما این عمل کم‌تر رخ می‌دهد برای همین بهتر است در فصل سرما بسته به نوع جانور با سگ‌تان در خانه بازی کنید.

۵- از دست دادن شور و علاقه

اگر به طور ناگهانی متوجه شدید که سگتان علاقه‌اش به بازی کردن، پیاده‌روی و سایر فعالیت‌هایی که در حالت طبیعی او را هیجان‌زده می‌کرد از دست داده است، فعالیتش کم شده، آرام شده یا به نظر می‌رسد هدفش را از دست داده، ممکن است از افسردگی رنج می‌برد.

۶- لیس زدن پنجه‌ها

لیس زدن یا جویدن بیش از حد پنجه‌ها نیز می‌تواند ریشه در مشکلات فیزیولوژیکی یا روانشناسی سگ داشته باشد. سگ‌های افسرده معمولاً برای اینکه خود را آرام کنند، پنجه‌هایشان را لیس می‌زنند یا می‌جوند.

۷- قایم شدن و دوری کردن

سگی را نزد من آورده بودند که به خاطر افسردگی در کمد قایم می‌شد! این قبیل رفتارها یکی دو معنی بیشتر ندارد: بیماری یا صدمه دیدن (افسردگی سگ در دسته بیماری قرار می‌گیرد). سگ‌هایی که به طور ناگهانی شروع می‌کنند به مخفی شدن یا به تنهایی تمایل نشان می‌دهند، یعنی چیزی آن‌ها را آزار می‌دهد. اگر عامل آزار دهنده فیزیکی نیست، به احتمال زیاد احساسی است.

دلایل بروز افسردگی در سگ‌ها

معمولاً تغییرات بزرگ در زندگی سگ‌ها می‌تواند به بروز دوره‌های افسردگی بیانجامد. این تغییرات می‌تواند شامل موارد زیر شود:

 • نداشتن یک همراه و دوست و همدم هم جنس خود
 • بازی نکردم و عدم توجه و همراهی صاحب سگ به او
 • نقل مکان به یک منزل جدید
 • تولد یک فرزند جدید در خانه
 • ورود یک عضو جدید به خانه (مثلاً همسر)
 • ورود یک حیوان خانگی جدید به خانه
 • تغییر در برنامه روزانه سگ (مثلاً اگر صاحب سگ هر روز سر کار می‌رود، خانه بماند)
 • تربیت ضعیف

 

رایج‌ترین دلیل افسردگی‌های شدید در میان سگ‌ها دو دلیل ابتدایی یعنی نداشتن یک همراه چه از نوع انسانی و چه هم جنس خود اوست.

سگ‌ها به احساسات اطرافیانشان واکنش نشان می‌دهند؛ مثلاً اگر صاحب سگ فوت کند و سگ در مراسم و ناراحتی‌های اطرافیان شریک باشد، می‌تواند به اندوه آن‌ها پاسخ دهد. اما اگر توجهی را که قبلاً از صاحبش دریافت می‌کرد دیگر دریافت نکند منجر به ایجاد اضطراب در وی خواهد شد.

تربیت ضعیف سگ در دوران کودکی او باعث می‌شود که سگ در دروان بلوغ نتواند به‌درستی فعالیت نماید همین امر سبب می‌شود تا سگ دچار افسردگی شود.

سگ با چشمان درشت

درمان افسردگی سگ‌ها

اکثر سگ‌ها طی چند روز الی چند ماه می‌توانند دوره افسردگی را پشت سر بگذارند. برای این منظور فقط کافی است کمی محبت و توجهتان را نسبت به او افزایش دهید. آن‌ها را سرگرم کنید و اجازه ندهید بی کار شوند تا دوباره به رفتارهای اندوه‌بارشان برگردند. مدام با آن‌ها بازی کنید و کارهایی که دوست دارند انجام دهید.

در ادامه ما چند راهکار را برای درمان افسردگی سگ‌ها به شما آموزش می‌دهیم، اما قبل از آن می‌توانید این ویدئو را تماشا کنید تا به صورت تصویری چند المان جذاب را یاد بگیرید. اما حالا بیایید برویم راهکارهای پت جان را با مطالعه کنیم شاید برای شما راهگشا باشند:

۱- توجه و نگاه کردن به چشمان سگ

همان طور که ما انسان‌ها نیاز به توجه داریم، سگ‌ها هم همین نیاز را دارند. توجه کردن شما باید همراه با نگاه کردن به چشمان سگ باشد تا محبت شما را عمیقاً درک کند. وقتی سگ بداند که شما دوستش دارید و در کنارش هستید، احساس آرامش می‌کند و تا حد زیادی غم و اندوهش کاهش خواهد یافت

۲- پیاده‌روی و دویدن

همه سگ‌ها به بازی کردن و پیاده‌روی در محیط آزاد علاقه و از آن بیشتر «نیاز» دارند. اگر این حیوان را در خانه نگهدارید و او را برای پیاده‌روی به محیط آزاد نبرید این می‌تواند منجر به افسردگی سگ شود.

به خصوص سگ‌های نگهبان و سگ‌های بزرگ مانند سگ هاسکی، سگ سرابی و … بیشتر به جست و خیز نیاز دارند. محیط نگهداری این سگ‌ها باید بسیار وسیع باشد. در ضمن حتماً باید هر روز آن‌ها را برای پیاده‌روی به محیط آزاد ببرید تا بتوانند بدوند و فعالیت داشته باشند. شما که نمی‌خواهید بهانه وقت نداشتن به افسردگی سگ هاسکی زیبایتان منجر شود!

در فصل زمستان که به‌دلیل گل بودن و مرطوب بودن زمین نمی‌توانید سگ‌ها را کمتر به پیاده‌روی ببرید. تمریناتی را مناسب با سگ در نظر بگیردید تا حیوان احساس نشاط داشته باشد. توجه نمایید تمرینات متناسب با سگ انتخاب شود و مثل این نباشد که شخصی که یوگا کار می‌کند را مجبور به شرکت در مسابقات ماراتن نمایید.

۳- جایزه دادن به سگ در زمان خوشحالی

وقتی سگ خوشحالی می‌کند به او جایزه دهید. مثلاً اگر تنها چیزی که باعث می‌شود سگ شما کمی برایش دم تکان دهد، گردش با اتومبیل است، او را هر روز به یک گردش کوتاه ببرید. به همین ترتیب، هر وقت خوشحال‌تر شد به نوعی به او جایزه دهید.

در همین حین توجه داشته باشید که این جایزه دادن‌ها برای رفتارهای غلط او نباشد. برای مثال ممکن است سگ افسرده‌ای با دست و پا زدن در گل‌ها شادی کند! اگر در این زمان به او جایزه دهید حیوان فکر می‌کند شما این رفتارش را تشویق کرده‌اید.

۴- گرفتن یک حیوان خانگی دیگر

اگر متوجه شدید افسردگی سگتان به دلیل نیاز به یک همدم از جنس خودش هست می‌توانید یک حیوان خانگی دیگر به جمع خانوادگی‌تان اضافه کنید. در این مورد باید خیلی مراقب باشید. اول اینکه مطمئن شوید حیوان شما با حضور یک حیوان جدید موافق است. دوم اینکه اعضای خانواده نیز باید موافق بوده و توانایی مراقبت از پت جدید را داشته باشند.

۵- دارو درمانی برای افسردگی سگ

اگر روش‌های دیگر اثر نداشت، می‌توانید از دارو درمانی استفاده کنید. داروهایی برای درمان اضطراب سگ‌ها وجود دارد.

توجه داشته باشید که در مسئله افسردگی، زمان خیلی مهم است. هر چه دیرتر اقدام کنید مشکل حادتر خواهد شد و درمان مشکل‌تر؛ پس نگذارید کار به جایی برسد که مجبور به استفاده از دارو شوید. حدود ۲ ماه زمان لازم است تا دارو اثر کند؛ اما برخلاف انسان‌ها که باید سال‌ها از داروهای افسردگی استفاده کنند، سگ‌ها طی ۶ الی ۱۲ ماه می‌توانند داروها را قطع کنند.

افسردگی سگ را با رفتارهای غریزی اشتباه نگیرید

قبل از هر چیز باید توجه داشته باشید که علامت‌های افسردگی را نباید با سایر رفتارهایی که همه سگ‌ها به صورت عادی انجام می‌دهند اشتباه بگیرید. این رفتارها می‌تواند شامل خشونت، گاز گرفتن و … باشد.

برای مثال سگی مانند تریر ممکن است رفتارهایی مانند خشونت و وحشی‌گری به صورت گاز گرفتن داشته باشد. این رفتارها از غریزه سگ ناشی می‌شود و نباید با افسردگی سگ تریر اشتباه گرفته شود.

نکته دیگر اینکه برخی افراد که برای اولین بار با زندگی سگ‌ها آشنا شده‌اند، ممکن است به خاطر تعداد بالای ضربان قلب آن‌ها نگران شوند و تصور کنند این ضربان قلب سریع از استرس سگ ناشی می‌شود؛ اما نگران نباشید! قلب سگ‌ها در حالت عادی تندتر از قلب انسان‌ها می‌زند.

برای پیشگیری از افسردگی سگتان نباید تربیت را کنار بگذارید. نترسید که اگر برای منع کردن سگ از کاری مثلاً به صورت او آب بپاشید ممکن است ناراحت شده یا احساس تنهایی کند. بعضی سگ‌ها مثل سگ شیتزو خیلی حساس‌اند و ممکن است در مقابل روش‌های تربیتی مثل پاشیدن آب و … قهر کنند. این‌ها علائم افسردگی سگ شیتزو نیست. تربیت سگتان را ادامه دهید و نگران نباشید.

جمع بندی

مهم‌ترین نکته در رابطه با افسردگی سگ‌ها این است که نباید هر علامتی را به افسردگی ربط دهید. معمولاً مسائلی که به نظر عاطفی می‌رسند ریشه در دلایل فیزیکی و جسمی دارند. بنابراین اولین اقدام شما با مشاهده علائم افسردگی سگ باید مراجعه به دامپزشک برای بررسی مشکلات جسمی احتمالی باشد. چنانچه سگ از بیماری جسمی رنج نمی‌برد آنگاه به سراغ احتمال افسردگی بروید و با توجه به نکته‌های گفته شده در جهت رفع آن اقدام کنید.

سگ‌ها مانند ما انسان‌ها خصوصیات و شخصیت متفاوتی دارند بعضی از ما انسان‌ها ذاتا شاد هستیم و بی‌جهت خوشحال و پر از انرژی اما عده‌ای دیگر انسان‌های ارام و محفظ به حیایی هستند. در مورد سگ‌ها نیز این مساله صدق می‌کند و سگ‌ها نیز خصوصیات متفاوتی از خود بروز می‌دهند برای همین بسیار اهمیت دارد که سگ خود را بشناسید و درباره‌ی خصوصیت رفتاری او بدانید پس در مورد افسردگی سگ بهتر است اطلاعات خود را بیشتر کنید.

سوالات متداول

از کجا بفهمیم سگمان افسرده است؟

همان‌طور که در مقاله نوشته شده است باید به علائم سگ مثل بی اشتهایی دقت شود.

چرا سگ‌ها افسرده می‌شوند؟

مواردی مثل نداشتن یک دوست یا هم‌بازی، نقل مکان به یک مکان جدید و ۵ مورد دیگر که در مقاله آمده است جز دلایلی این امر است.

چه موقع از دامپزشک کمک بگیریم؟

زمانی که یک تغییر رفتار ناگهانی در سک مشاهده می‌کنیم که نمی‌توانیم دلیلی برای آن پیدا کنیم. در این زمان بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید تا ابتدا از لحاظ جسمانی معالجات خود را روی سگ انجام دهد. زمانی که مطمئن شدید سگ ناراحتی فیزیکی ندارد با استفاده از روحیه‌بخشی به سگ او را از افسردگی بیرون آورید.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. سلام

  ۳ سال بود که پای لوله گاز ما بر اثر تردد مدام آقایان دزد قلوه کن شده بود.

  آنقدر به ۱۱۰ زنگ زدم که دیگه وقعی نمیگذاشت.تا اینکه خدا یک سگی از خانواده که توان نگهداریش نداشتن برام فرستاد.

  اولش خیلی عذاب کشیدم چون هیچی از سگ نگهبان نمیدونستم.بیشتر اطلاعات اینترنت بدردم نخورد و همه اشتباه بودن

  الان یکسال از آن روز میگذرد و فرستاده خدا ۱ساله شده…

  – ۱ساله هیچ زنگ به ۱۱۰ نزدم.
  – نسبت به پارسال حتی تا سه پلاک بعد ما حضور زباله گرد و معتاد و دزد و ولگرد نصف شده.
  – حالافهمیدم پیش گیری از جرم یعنی چی !. کاهش پروندههای نزاع و سرقت در دادگاهها و کلانتریها یعنی چی ووو
  – الان میدونم سگ خیانت نمیکنه، اختلاس نمیکنه،حقوق و بیمه مزایا نمیخواد.
  – فهمیدم برای ۱گرم سوسیس ۱ کیلو گوشت استخوان دستمو حتی اگر گرسنه باشه نمیخوره و به کم قانع…
  – الان میدونم سگ ارث نمیبره ، ولی مال وراث مف؟؟؟ر حفظ میکن تا گ؟؟ کنن تو گورت …

  – حالا وقتی میبینم تا ۱۲ ساعت صبر میکنه تا من بیام بازش کنم بره دستشویی یاد بچم میفتم که تا ۷ سالی بعنوان بچه انسان خودش خراب میکرد!
  – حالا فهمیدم شخصیت سگها مثل آدمها عامی و فرهیخته و تنبل و زرنگ و احمق و شجاع و ترسو دارد.
  روزی صد بار هی میگم خدای ممنونم که چشم و گوشم برای آشنایی با نجس العین باز کردی. از آقایان دزد هم که بانی این آشنایی و کنار گذاشتن باورهای غلط من شدن سپاسگزارم

  در پناه حق موفق و موید باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا