سگ

انواع سگ نگهبان باغ و قیمت آن

انواع سگ نگهبان باغ در ایران با نژادهای مختلفی وجود دارد که ویژگی مشترک همه آن‌ها عضلانی بودن و قوی‌تر بودن غریزه مراقبت و نگهبانی است. در این میان برخی بهره هوشی بیشتری دارند و قادرند آموزش‌های بیشتری را فرابگیرند که طبعاً قیمت این نوع از سگ‌های نگهبان بالاتر است.

در این مطلب از پت جان شما را با انواع سگ نگهبان باغ آشنا خواهیم کرد تا بر اساس نیاز خود مناسب‌ترین نژاد را با قیمتی خوب خریداری کنید.

انواع سگ‌های نگهبانی که در این مطلب خواهید دید

انواع سگ نگهبان

اگر بخواهیم سگ‌های نگهبان را به دو دسته کلی تقسیم کنیم باید بگوییم:

  • سگ‌هایی که با احساس خطر و دیدن افراد غریبه فقط پارس می‌کنند و به شخص آسیب وارد نمی‌کنند.
  • سگ‌هایی که به افراد غریبه حمله می‌کنند. البته می‌توان با آموزش‌های حرفه‌ای آن‌ها را از وارد کردن آسیب‌های کشنده به افراد دیگر بازداشت.

انواع نژاد سگ نگهبان باغ

برخی از نژادهای سگ برای نگهبانی از باغ بسیار مناسب‌اند و در ایران نیز می‌توان آن‌ها را خریداری کرد.

۱- سگ تازی افغانی

این نژاد با موهای بلندی که دارد ظاهری موقر و اشرافی به خود گرفته است؛ حتی اگر موهای بلند سگ را برای یک سگ نگهبان باغ نمی‌پسندید می‌توانید آن‌ها را همیشه کوتاه نگه دارید.

از نظر شرایط نگهداری، به دلیل نیاز شدید حیوان به پیاده روی طولانی و فعالیت بدنی باید در محیط آزاد مثل باغ نگهداری شود تا بتواند آزادانه به جست و خیز و شادی بپردازد.

دیگر ویژگی سگ افغان که آن را برای نگهبانی باغ مناسب ساخته وفاداری، باهوشی و شجاعت اوست. به خصوص که حس خصومت نسبت به بیگانگان دارد و با کمی آموزش می‌توان یک سگ نگهبان عالی از آن ساخت.

بعضی از انواع سگ نگهبان باغ مانند سگ تازی افغانی برای باغ‌هایی که گوسفند و مرغ و خروس دارند بسیار مناسب‌اند. از این نظر که این سگ‌ها حیوانات اهلی و خانگی را شناخته و نه تنها از آن‌ها تغذیه نمی‌کنند بلکه محافظشان نیز هستند.

قیمت سگ نگهبان باغ از نوع سگ افغان بالغ بسته به آموزش‌هایی که دیده، ویژگی‌های ظاهری و جسمی، سن و … بین ۲ تا ۹ میلیون تومان متغیر است.

۲- سگ ژرمن شپرد

از مهم‌ترین ویژگی‌های سگ ژرمن شپرد که آن را به یک سگ نگهبان عالی تبدیل کرده یادگیری سریع و وفاداری بیش از حد آن برای محافظت از صاحبش است.

ژرمن شپرد یک سگ نگهبان باغ است

سگ ژرمن شپرد به دلیل هوش بالایی که دارد به عنوان سگ پلیس، سگ نجات و سگ مسیریاب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و از همین رو قیمت بالاتری نسبت به سایر انواع سگ نگهبان دارد. قیمت توله ژرمن شپرد از حدود ۲ میلیون تومان شروع می‌شود و اگر بخواهید یک سگ بالغ آموزش دیده خریداری کنید باید چیزی در حدود ۸ میلیون تومان هزینه کنید.

علاوه بر این‌ها ژرمن شپرد را می‌توان سگ خانواده نیز دانست. او خود را یکی از اعضای خانواده می‌داند و با شما در جمع خانواده و فعالیت‌های دسته جمعی شرکت خواهد کرد و از این کار لذت خواهد برد. به عبارت دیگر ژرمن شپردها به شدت اجتماعی هستند و نباید آن‌ها را برای مدت طولانی تنها رها کرد.

۳- سگ دوبرمن پینچر

از سگ دوبرمن به دلیل خوی وحشی، ابهتی که با سینه‌های جلو آمده به خود گرفته و قدرت عضلانی‌اش در ارتش استفاده می‌شود. هم‌چنین ویژگی‌هایی چون ردیابی، قابلیت جستجو و نجات، آن را برای سگ پلیس بودن نیز مناسب ساخته است.

دوبرمن یک سگ نگهبان با ابهت است

یکی از مشکلات نگهداری از سگ‌های دوبرمن حساسیت آن‌ها نسبت به سرماست. از آن جا که شما قصد دارید یک سگ نگهبان باغ خریداری کنید باید سگی متناسب با آب و هوای منطقه خود انتخاب کنید تا در فصل سرما با مشکل مواجه نشوید.

قیمت این سگ نگهبان نیز مانند سگ‌های دیگر به سن، ویژگی‌های ظاهری، نوع تربیت و آموزش‌های فراگرفته بستگی دارد؛ اما به طور کلی می‌توانید با حداقل ۲ میلیون تومان یک سگ بالغ آموزش دیده خوب تهیه کنید.

۴- سگ سرابی

سگ سرابی از یک نژاد اصیلی ایرانی است. مهم‌ترین خصوصیت سگ سرابی که آن را از دیگر انواع سگ نگهبان باغ متمایز می‌سازد تحمل بالای آن در شرایط سخت و دشوار است. وفاداری، آرواره‌ها و عضلات قوی، غریزه محافظت و نگهبانی هم که از ویژگی‌های مشترک تمام سگ‌های نگهبان بوده و سگ سرابی نیز مستثنا نیست.

برخی حتی سگ سرابی را شجاع‌ترین سگ دنیا معرفی کرده‌اند.

قیمت یک سگ نگهبان سرابی تربیت‌شده در حدود ۲ میلیون تومان است که البته همان طور که گفته شد، بسته به ظاهر، سن و سایر ویژگی‌ها قیمت متغیر است.

۵- سگ استافورد شایر

اگر به دنبال یک سگ نگهبان باغ خشن و بسیار مهاجم می‌گردید، نژاد استافورد شایر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

استافورد شایر یک سگ با ابهت نگهبان است

این سگ به حدی مهاجم است که باید از تولگی و توسط افراد خبره تربیت شود تا به کسی آسیب نرساند. در عوض بسیار آموزش پذیرند و سریع یاد می‌گیرند. به علاوه در عین ظاهر خشنی که دارد نسبت به صاحب خود بسیار مهربان و خوش‌رفتار است.

از نظر ظاهری، سگ استافورد شایر شباهت زیادی به امریکن بولداگ دارد. این نژاد خارجی در ایران به آسانی پیدا نمی‌شود و به همین دلیل نیز قیمت بالاتری نسبت به سایر انواع سگ‌های نگهبان مناسب باغ دارد.

۶- سگ عراقی

سگ عراقی که به سگ کردی یا سگ پشدر (پژدر) نیز معروف است از درنده‌ترین سگ‌های نگهبان محسوب می‌شود.

قیمت سگ عراقی بالغ آموزش دیده در حدود ۵ میلیون الی ۶ میلیون تومان خواهد بود.

۷- سگ کنگال

سگ کانگال یا کنگال یک سگ اصیل ترکیه‌ای با دمی پیچیده است که به عنوان سگ نگهبان گله نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سگ کنگال به سختی قابل مهار است

البته سگ کنگال نیاز به تربیت صحیح و دقیقی دارد تا تبدیل به سگی قابل مهار شود. قدرت این سگ به قدری زیاد است که می‌تواند به تنهایی یک یوزپلنگ را از پای دربیاورد.

قیمت سگ کنگال بالغ و آموزش دیده برای نگهبانی باغ در حدود ۵ تومان است.

چند نکته مفید در مورد سگ نگهبان باغ

ویدئوی زیر در مورد سگ‌های نگهبان باغ، اطلاعات فوق‌العاده‌ای را در اختیار شما قرار خواهد داد:

اگر می‌خواهید برای خرید و فروش سگ نگهبان اقدام کنید یا از آگهی‌های واگذاری این سگ‌ها آگاه شوید به دو لینک زیر مراجعه کنید:

واگذاری سگ نگهبان

خرید و فروش سگ نگهبان در دیوار

 

سوالات متداول

  • ویژگی‌های یک سگ مناسب نگهبانی چیست؟

سگ‌های نگهبان اصولا عضلانی، قوی‌ و با غریزه مراقبت و نگهبانی هستند. مشخصه‌های دیگر سگ‌های نگهبان را در متن می‌توانید مطالعه کنید.

  • چه نژادهایی برای نگهبانی مناسب هستند؟

کنگال، عراقی، استافورد شایر، سرابی، دوبرمن پیچر، ژرمن شپرد، تازی افغانی

 

نکته پایانی

برای خرید سگ نگهبان به شرایط نگهداری خود توجه کنید و نژادی انتخاب کنید که با شرایطی که شما برای زندگی او در نظر گرفته‌اید سازگار باشد. برای مثال برخی از نژادهای سگ نگهبان باغ مانند ژرمن شپرد سگ‌هایی اجتماعی هستند و اگر قرار است در باغ تنها بمانند بهتر است گزینه دیگری غیر از آن‌ها انتخاب کنید.

نکته آخر اینکه در انتخاب سگ نگهبان باغ مهم‌ترین عامل تربیت صحیح است. همین عامل نیز بیشترین تأثیر را در قیمت سگ نگهبان خواهد داشت. یک سگ نگهبان خوب باید نترس و شجاع باشد و طوری تربیت شده باشد که حتی از چوب هم نترسد تا بتواند یک محافظ خوب محسوب شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا