گربه

بهترین نژاد گربه آپارتمانی کدام است و چه ویژگی‌هایی دارد؟

گربه ها از سال‌های بسیار دور تا کنون هم خانه انسان‌ها بوده‌اند. آن‌ها در ابتدا برای از بین بردن موش‌ها، مهمان خانه‌های انسان‌ها شدند و طی سال‌ها توانستن با ناز و ادایی که فقط مختص خودشان است، دل انسان‌ها را ببرند و هم نشین دائمی خانواده‌ها شوند. امروزه با گسترش زندگی شهر نشینی و آپاتمان نشینی، هنوز هم گربه‌ها هم دم محبوب انسان‌ها هستند. اما عده زیادی سعی می‌کنند با انتخاب بهترین نژاد گربه آپارتمانی زندگی شهری را برای خود و گربه شان ساده‌تر کنند.

گرچه زندگی در آپارتمان برای بسیاری از حیوانات نظیر برخی از نژادهای سگ‌ها بسیار دشوار است، گربه‌ها ثابت کرده‌اند که می‌توانند خود را به خوبی با شرایط زندگی آپارتمان نشینی وفق دهند. با این وجود ممکن است بعضی از نژادهای گربه‌ها بازیگوش‌تر باشند و نیاز به جست و خیز و شیطنت بیشتریداشته باشند. همچنین بعضی از نژادهای گربه‌ها اگرچه خودشان به راحتی در آپارتمان زندگی می‌کنند، به دلیل ریزش موی فراوان یا رفتارهای خاصی که دارند، برای صاحبانشان زحمت بیشتری دارند.

در ادامه سعی می‌کنیم با معرفی چند نژاد گربه مناسب آپارتمان، به شما کمک کنیم که گربه مورد علاقه خود را پیدا کنید.

شناخت بهترین نژاد گربه آپارتمانی

اگر تا اینجای مطلب را مطالعه کرده‌اید، به شما تبریک می‌گوییم. مشخص است که شما یک صاحب بی نظیر برای گربه خود خواهید بود. چرا که پیش از خرید یا به سرپرستی گرفتن یک موجود زنده، به خوبی درباره این حیوان تحقیق می‌کنید. نژادهای مختلفی که در ادامه معرفی می‌کنیم، بهترین و بی دردسرترین گونه‌هایی از گربه‌ها هستند که می‌توانید در آپارتمان نگهداری کنید.

یعنی کم صدا و آرام هستند. تمایل زیادی به پریدن و دویدن ندارند. مستقل‌تر از سایر نژادها هستند و می‌توانند ساعت‌های طولانی بدون شما تنها بمانند. راحت‌تر با محیط ساگار می‌شوند و شخصیتی اجتماعی و رفتاری دوستانه دارند. البته به این معنی نیست که سایر نژادهای گربه نمی‌توانند در آپارتمان زندگی کنند. بلکه ممکن است برای راضی نگه داشتن آن‌ها زحمت بیشتری متقبل شوید.

۵ نژاد گربه مناسب آپارتمان

در ادامه پنج نمونه از بهترین نژاد گربه آپارتمانی را به شما معرفی خواهیم کرد:

  • گربه راشن بلو (Russian blue)

این گربه، که دارای یکی از نژادهای اصیل است، توسط دریانوردان از روسیه به بریتانیا و سپس سراسر دنیا منتقل شد. رنگ موهای کوتاه این گربه خاکستری متمایل به آبی رنگ است و به دلیل این رنگ خاص در گذشته برخی آن را گربه فرشته می‌نامیدند.

گربه‌های راشن بلو دارای بدنی عضلانی و خوش تراش هستند. آن‌ها گربه‌هایی بسیار مهربان و دوست داشتنی هستند که سعی می‌کنند تا حد امکان با انسان‌ها و حیوانات اطرافشان در صلح زندگی کنند. فراموش نکنید که گربه‌های راشن بلو اندکی حجالتی هستند و ممکن است با غریبه‌ها و مهمانهایتان زیاد خو نگیرند. اما شدیدا صاحب خود را دوست دارند و به او وابسته هستند.

اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید و نمی‌توانید هر روز گربه خود را برای گردش بیرون ببرید یا در را برای او باز بگذارید تا بیرون برود، نژاد راشن بلو بهترین نژاد گربه آپارتمانی برای شما است. زیرا به راحتی می‌تواند خود را در خانه سرگرم کند.

گربه راشن بلو از بهترین نژاد گربه‌های آپارتمانی

  • گربه ایرانی

مزیتی که باعث می‌شود این گربه پرشین برای نگهداری در آپارتمان مناسب باشند، شخصیت آرام و رفتار متین آن‌ها است. در واقع امکان اینکه با جست‌وخیزها و پرش‌های خود آپارتمان شما را به هم بریزند یا صدایشان همسایه‌ها را آزار دهد بسیار کم است. اما این گربه‌ها به خصوص برای موهایشان، نیاز به مراقبت بسیاری دارند.

  • گربه جاوه

این نژاد گربه برای افرادی که برای اولین بار نگهداری از گربه را تجربه می‌کنند، بهترین نژاد گربه آپارتمانی به حساب می‌آید. همچنین اگر ساعت‌های زیادی از روز را خارج از منزل سپری می‌کنید و با کار و درس درگیر هستید، نگهداری از گربه جاوه را به شما پیشنهاد می‌کنیم. زیرا نی توانید این گربه ها را با خیال راحت در آپارتمان تنها بگذارید و وقتی به خانه بازگشتید، برای رهایی از تنش‌های روزانه با این گربه‌های شیرین بازی کنید. بدین ترتیب هردوی شما خوشحال خواهید بود.

اما فراموش نکنید که گربه‌ های جاوه کمی اهل شیطنت هستند و به میو کردن نیز علاقه زیادی دارند. پس حواستان به دیوارهای نازک آپارتمان و آسایش همسایه‌ها باشد. همچین این گربه‌ها بسیار نیازمند محبت هستند. پس اگر زمای که به خانه می‌رسید آنقدر خسته هستید که توان بازی و محبت کردن به گربه را ندارید بهتر است به نگهداری نژاد یا حیوان دیگری فکر کنید.

  • گربه Ragdoll بهترین نژاد گربه آپارتمانی

این نژاد ترکیبی از نژاد سیامی و ایرانی است. به همین دلیل ظاهری بسیار زیبا دارد. گربه های رگدال دارای رشد نسبتا کندی هستند. همچنین این گربه‌ها ترجیح می‌دهند بیشتر اوقات خود را با چرت زدن روی پای صاحب خود بگذرانند. پس اگر یک گربه بغلی و آرام آپارتمانی با رفتاری دوستانه و با وقار می‌خواهید، گربه‌های رگدال انتخاب مناسبی هستند. جالب است بدانید که موهای نیمه بلند این گربه‌ها مانند نژاد پرشین نیاز به مراقبت ویژه‌ای ندارد. عکس‌های جذابی از این نژاد در این صفحه می‌توانید تماشا کنید.

  • گربه مو کوتاه بریتانیایی

گربه مو کوتاه بریتانیایی بهترین نژاد گربه آپارتمانی برای افراد شاغل و خانواده‌های دارای بچه است. این گربه‌ها می‌توانند به تنهایی خود را در خانه سرگرم کنند. علاوه بر این، آن‌ها بسیار مهربان هستند و با بچه‌ها و حتی حیوانات خانوادگی دیگر، رفتاری دوستانه دارند.

سخن آخر

در صورتی که قصد نگهداری از این نژادها یا گربه‌ای با نژادی خارج از لیست بالا را دارید، یک راه عالی برای تصمیم گیری، مشورت با دامپزشک یا پرورش دهندگان گربه است. در این صورت هم با نیازهای گربه آشنا می‌شوید، هم می‌توانید توانایی خود در نگهداری از آن را با دقت بالاتری بسنجید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا