سگ

تنها گذاشتن سگ در خانه و همه نکاتی که باید در مورد آن بدانید

گاهی لازم است سگ را در خانه تنها بگذارید. اگر از قبل سگ را برای تنها ماندن آماده نکرده باشید، ممکن است دچار مشکل شوید و سگ‌تان اضطراب جدایی را تجربه کند. با نکاتی که در ادامه می‌خوانید، تنها گذاشتن سگ در خانه با چالش کمتری همراه خواهد بود.

اگر قبلا سگ خود را در خانه تنها گذاشته باشید، می‌دانید که موقعیت چالش‌برانگیزی ایجاد کرده‌اید. از دید سگ‌ها، شما عضوی از گروه آنها هستید اما کاملا منطقی است که نمی‌توانید همه وقت‌تان را به آنها اختصاص دهید. بهترین راه، آموزش تنها ماندن به سگ‌ها است. آنها وقتی که هنوز توله هستند، باید یاد بگیرند که تنها ماندن در خانه مسئله مهمی نیست. سگ‌هایی که آموزش‌های لازم را ندیده‌اند، وقتی که در خانه تنها می‌مانند، اضطراب جدایی در آنها ایجاد می‌شود.

برای اینکه وقتی خانه نیستیم، توله‌سگ‌ها احساس راحتی و امنیت بیشتری داشته باشند، لازم است اقداماتی انجام دهید. همچنین باید مدت مناسب برای تنها گذاشتن آنها را هم بدانید. ادامه مطلب را دنبال کنید؛ کارشناسان حیوانات خانگی برای شما توضیح می دهند.

بیشترین زمان ممکن برای تنها گذاشتن سگ در خانه

سگ‌ها در باغ باید کمتر تنها باشند.

سعی کنید تا جایی که ممکن است مدت تنها ماندن سگ در باغ و در خانه را کوتاه کنید. حتی سگ‌های آموزش‌دیده هم مثلا سگ نگهبان باغ اگر مدت طولانی در خانه یا باغ تنها بمانند مضطرب می‌شوند. تشخیص مدت مناسب برای تنها گذاشتن سگ‌ها در خانه به سن آنها بستگی دارد.

توله ‌سگ‌ها

بیش از دو ساعت در روز برای آنها مناسب نیست. توله‌ سگ‌ها نمی‌توانند به تنها ماندن طولانی عادت کنند و احتمال بروز اضطراب جدایی در آنها بیشتر است. همچنین آنها به دفع ادرار بیشتری نیاز دارند و توصیه می‌شود هر دو ساعت آنها را برای دستشویی بیرون ببرند.

سگ‌های بالغ (بعد از ۱۸ ماهگی)

می‌توانید چهار تا شش ساعت در روز آنها را تنها بگذارید. سگ‌های بالغ به تنها ماندن عادت می‌کنند و از این فرصت برای خوابیدن و استراحت استفاده می‌کنند. البته اگر به آنها آموزش دهید، می‌توانند بیشتر از این مدت هم تنها بمانند.

سگ‌های سالخورده

زمان مناسب برای این سگ‌ها به شرایط جسمانی و سلامتی آنها بستگی دارد. اگر سگ‌های سالخورده مشکل یا بیماری خاصی مانند تکرر ادرار نداشته باشند، همانند سگ‌های بالغ تا شش ساعت در روز می‌توانند تنها بمانند.

اقدامات لازم برای تنها گذاشتن سگ در خانه

اگر می‌خواهید سگ خود را در خانه تنها بگذارید، به شرایط و نکات زیر توجه کنید:

 • سن
 • وضعیت جسمانی و سلامتی
 • اضطراب جدایی
 • آموزش و تمرین رفتار صحیح
 • مشخص کردن مکان مناسب برای دستشویی
 • وعده‌های غذایی
 • راهکاری برای فعالیت بدنی
 • اجتماعی کردن
 • سایر حیوانات ساکن در خانه

فراموش نکنید بی‌توجهی به هر کدام از شرایط و نکات بالا می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. با در نظر گرفتن مجموعه این شرایط و نکات، اقدامات لازم را انجام دهید. شما بهتر از هر کسی سگتان را می‌شناسید و نیازهای روحی و جسمی او را می‌دانید.

اقدامات لازم قبل از ترک خانه

سگ‌ها را با بازی مشغول کنید.

اگر می‌خواهید برای کار یا تفریح از خانه خارج شوید و قصد دارید سگ را در خانه تنها بگذارید، قبل از رفتن دو کار را حتما انجام بدهید:

سگ را خسته کنید

قبل از ترک خانه، مطمئن شوید که سگ به اندازه کافی فعالیت بدنی داشته است. می‌توانید با سگتان به پیاده‌روی بروید. این کار برای هر دوی شما مفید است. اگر سگ را به پیاده‌روی صبحگاهی ببرید، به احتمال زیاد بعد از آن خسته می‌شود و به خواب نیاز پیدا می‌کند. این کار به شما اجازه می‌دهد بدون مشکل خانه را ترک کنید.

سگ را کاملا آزاد نگذارید

به ویژه در روزهای اول، در حالی سگتان را تنها بگذارید که مکان راحتی برایش فراهم کرده باشید. این مکان راحت باید محدوده مشخصی داشته باشد. وقتی که سگ به تنها ماندن در خانه عادت کرد، می‌توانید محدودیت‌ها را بردارید تا آزادانه به هر جایی برود.

راهنمای گام به گام آموزش تنها ماندن توله سگ

 آموزش تنها ماندن توله سگ

وقتی که به سگ آموزش می‌دهید تا در خانه تنها بماند، آموزش صحیح و اصولی بسیار مهم است. از روز اولی که سگ را به خانه می‌برید، نمایش «ترک کردن و برگشتن» را تمرین کنید. به توله‌سگ خود آموزش دهید که تنها ماندن در خانه کار راحتی است و شما بعد از مدتی به خانه برمی‌گردید.

روش آموزش

 • کفش‌هایتان را بپوشید و به سمت در بروید. اگر سگتان ترسید و واکنش نشان داد، سعی کنید توجهی نشان ندهید. سگ‌ها عادت می‌کنند. حداقل سه بار در روز این کار را انجام دهید.
 • هنگام بازگشت به خانه، استقبال فوری سگتان پشت در را نادیده بگیرید و رفتاری عادی از خودتان نشان دهید. با این کار توله‌سگ شما پیام مهمی را دریافت می‌کند؛ او می‌فهمد که بازگشت به خانه اتفاقی ساده و عادی است که هر روز تکرار می‌شود و نباید برای آن هیجان داشته باشد. البته شاید لازم باشد این تذکر را به خودتان هم بدهید.
 • پس از رسیدن به خانه، سگ را مجبور کنید به رختخواب برود. وقتی سگتان این کار را انجام داد، رفتاری محبت‌آمیز اما عادی از خودتان نشان دهید.

راهکارهای مؤثر درباره سگ‌هایی که به تنها ماندن در خانه عادت نمی‌کنند

راهکارهای تنها ماندن سگ در خانه

راهکار اصلی در تنها گذاشتن سگ در خانه برای چنین مواردی، فراهم کردن شرایط مطلوب برای تنهایی آنها است. سگ‌ها برای گذراندن اوقات تنهایی باید شرایط سرگرم‌کننده‌ای داشته باشند. برای این هدف از راهکارهای زیر کمک بگیرید :

 • به جای استفاده از ظروف غذای کلاسیک، از توزیع‌کننده‌های غذا که به شکل اسباب‌بازی هستند استفاده کنید. در این توزیع‌کننده‌ها علاوه بر مقدار غذای خروجی، دشواری دسترسی به غذا هم قابل تنظیم است. می‌توانید غذا خوردن را به فعالیتی طولانی تبدیل کنید و زمانی که در خانه نیستید، سگتان را سرگرم کنید و مطمئن شوید که سگتان فعالیت می‌کند.
 • در زمان تنهایی، سگ باید کارهای کوچکی برای انجام دادن و وسایلی برای سرگرم شدن داشته باشد. سگ‌ها اگر در شرایط نامناسبی تنها بمانند، خسته می‌شوند و رفتار ناخواسته‌ای مانند آسیب زدن یا ادرار کردن در مکان‌های مختلف را از خودشان نشان می‌دهند. البته اسباب‌بازی‌هایی که قطعات جدا شونده دارند و ممکن است سگ آنها را ببلعد، انتخاب مناسبی نیستند. سعی کنید این وسایل را در اختیار سگ نگذارید.

البته فراموش نکنید رفتارتان زمانی که در خانه هستید هم مهم است. اگر هر روز زمان کافی ندارید، هر هفته زمانی را به سگ اختصاص دهید. رفتار محبت‌آمیز و توجه هم لازم است. با سگتان به پیاده‌روی بروید، بازی فچ را انجام دهید و بعضی وقت‌ها به او اجازه دهید راحت و آزادانه کارهای دلخواهش را انجام دهد. اما مراقب باشید رفتار شما باعث نشود که سگتان به انجام کاری عادت کند و همیشه انتظار آن را داشته باشد.

با این نکات، تنها گذاشتن سگ در خانه کاری سخت و عذاب‌آور نیست و سگ به آن عادت می‌کند.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. سلام من يه ژرمن يكساله دارم كه توي باغ نگهش ميدارم . اغلب سه تا ٥ روز كنارشم واي بعضا دو سه روز نيستم . توي اين مدت برادرم فقط يك يا دوبار به مدتي كمي فقط براي اب و غذا پيشش ميره . اما باز هم وقتي ميخوام برم حس ميكنم بسيار ناراحته و وقتي بر ميگردم شديدا هيجانزده ميشه . توي باغ كاملا ازاده و زماني كه هستم توي ساختمان پيشمه ولي وقتي ميخوام برم نميتونم بزارمش توي ساختمان و مجبورم بزارمش توي محيط باغ . چه كاري بكنم كه ناراحت و دلتنگ نباشه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا