سگگربه

حیوان خانگی بی دردسر، دوست روزهای تنهایی انسان

انسان‌ها از دیر باز به نگهداری از حیوانات مختلف مشغول بوده اند. اما واقعیت این است که از یک زمانی به بعد همه به دنبال حیوان خانگی بی دردسر بودند. برخی از حیواناتی که از قدیم انسان‌ها نگه‌داری می‌کردند، مانند گاو یا اسب به دلیل استفاده ای که داشتند و برخی دیگر مانند طوطی، صرفا به عنوان یک هم دم، در خانه‌ها زندگی می‌کردند.

هنوز هم انسان‌های بسیاری عاشقانه حیوانات را دوست دارند اما به دلیل سبک زندگی امروزی و آپارتمان نشینی، امکان نگهداری از یک موجود زنده را ندارند. در این شرایط انتخاب یک حیوان خانگی بی دردسر بهترین راه برای حیوان دوستان است.

چرا باید یک حیوان خانگی داشته باشیم؟

این مطلب به اثبات رسیده است که نگهداری از یک حیوان خانگی، می‌تواند در جلوگیری و درمان افسردگی و همچنین افزایش روحیه بیماران و تسریع روند بهبود آن‌ها بسیار موثر باشد. به گونه ای که بازی و نوازش حیوانات باعث کاهش ناراحتی و استرس شده و پیاده روی و تحرک به همراه حیوانات نیز مانند یک ورزش سبک عمل می‌کند. در نتیجه به سرپرستی گرفتن یک حیوان خانگی بی دردسر می‌تواند سلامت جسم و روح انسان را بهبود ببخشد.

همچنین بسیاری از سالمندان و کودکان، ساعات زیادی از شبانه روز را در تنهایی سپری می‌کنند که همین امر نیز موجب افسردگی آنان خواهد شد. اما حضور یک حیوان بازیگوش و بی دردسر که احساسات آن‌ها را درک می‌کند و اجازه نمی‌دهد حتی یک ثانیه غمگین باشند، می‌تواند در شادی و سلامت روحی آنان نقش مهمی ایفا کند.

البته نباید از این مساله غافل شد که کودکان نیز با نگهداری از یک حیوان خانگی بی دردسر و به عهده گرفتن وظیفه غذا دادن و تمیز کردن محل زندگی آن‌ها، مسئولیت پذیری را خواهند آموخت.

حیوان خانگی بی دردسر

لیست حیوان خانگی بی دردسر

اگر شما هم علاقه بسیاری به نگهداری از یک حیوان دارید اما ساکن آپارتمان هستید و نگرانید که سر و صدای آن همسایه‌ها را اذیت کند، اگر شاغل هستید و فکر می‌کنید که هیچ حیوانی نمی‌تواند ساعت‌های زیادی تنها در خانه بماند، اگر دلتان برای داشتن حیوان پر می‌کشد، اما می‌ترسید از پس نیازهای فراوان آن برنیاید، در ادامه با لیست حیوان خانگی بی دردسر و توضیح مختضری در مورد هریک از آن‌ها با پت جان همراه باشید، تا حیوان مناسب خود را پیدا کنید.

پرنده

گونه‌های بسیار متنوعی از پرنده‌ها وجود دارند که مراقبت از آن‌ها دردسر چندانی ندارد و می‌توانید بسته به میزان سر و صدا و مقدار توجهی که نیاز دارند یکی را انتخاب کنید. اگر ساعات زیادی خارج از منزل هستید، می‌توانید چند ظرف آب در اطراف محل نگهداری آن‌ها نصب کنید و ظرف دان آن‌ها را پر کنید تا در نبود شما تشنه و گرسنه نمانند.

گربه

شاید گربه حیوان بی دردسری نباشد اما نسبتا کم دردسر است. گربه‌ها موجودات وابسته ای نیستند و در صورتی که غذا و آب کافی داشته باشند می‌توانند در نبود صاحبشان تا ۳ روز تنها بمانند! همچنین آن‌ها حیوانات بسیار تمیزی هستند و اگر ناهنجاری خاصی نداشته باشند همیشه در خاک مخصوص دستشویی می‌کنند. علاوه بر این‌ها گربه‌ها نیاز به حمام و شستشو ندارند و حداکثر سالی سه مرتبه حمام برای آن‌ها کافی است. اما ریزش مو در گربه‌ها امری اجتناب ناپذیر است.

خوکچه هندی، حیوان خانگی بی دردسر

خوکچه‌ها حیواناتی بی سر و صدا و کم تحرک هستند و ظاهر بسیار بانمکی دارند. بخش عمده نگهداری از آن‌ها شامل تمیز کردن محل زندگی، تعویض آب و خرد کردن میوه و سبزی برای غذایشان است. اما فراموش نکنید که خوکچه موجودی اجتماعی است و تنها بودن آن را افسرده می‌کند. پس حداقل دو خوکچه را با هم نگهداری کنید.

حیوان خانگی بی دردسر

همستر

همسترها موجوداتی پشمالو، کوچک و بسیار زیبا هستند که نگهداری از آن‌ها چندان سخت نیست. این موجودات اغلب روز خواب هستند و برایشان اهمیتی ندارد که در خانه باشید یا نه. حتی می‎توانید آن‌ها را به همراه محفظه نگهداریشان با خود به سفر ببرید! البته اگر قصد نگهداری از همستر را دارید باید انتظار فرزند آوری و زیاد شدن آن‌ها را هم داشته باشید. همچنین این موجودات جونده هستند و اگر در خانه گم شوند، دمار از وسایل چوبی و پلاستیکیتان در خواهند آورد.

آکواریوم ماهی

شاید باورتان نشود که ماهی یک حیوان خانگی بی دردسر است.  اما نکته جالب اینکه به نظر اکثر افراد فعال در این حوزه ماهی یا همان گلد فیش یک حیوان خانگی بی دردسر است.  البته حق هم دارید. چرا که در قدیم داشتن آکواریوم ماهی با دردسرهای بسیاری برای تمیز کردن و تعویض آب همراه بود. اما امروزه آکواریوم‌های یک تکه ای ساخته شده اند که درزی برای نشتی آب ندارند. همچنین روی این آکواروم‌ها فیلترهای تصویه آب نصب شده است که دائما آب آکواریوم را به گردش در می‌آورد، فضولات ماهی‌ها را جمع می‌کند و آب را تمیز نگاه می‌دارد.

بنابراین لازم است حداکثر هر دو هفته یک بار کمی (نه همه) آب آکواریوم را تخلیه کرده و آب تمیز به آن اضافه کنید. همچنین دستگاه‌هایی وجود دارند که به طور اتوماتیک ۲ مرتبه در روز برای ماهی‌هایتان غذا می‌ریزند تا اگر مسافرت بودید ماهی‌هایتان گرسنگی نکشند.

البته انتخاب نوع ماهی هم در سختی نگهداری از آن‌ها دخیل است. بنابراین به شما ماهی‌های کوچک، گیاهخوار و بچه زا (بله، این ماهی‌ها بچه به دنیا می‌آورند و تخم گذار نیستند!!!) مانند “گوپی”، “مولی”، “دم شمشیری”، “پلاتی” و “نئون” را  پیشنهاد می‌کنیم. حتما قبل از خرید ماهی بسیار تحقیق کنید و به فروشنده اعتماد نکنید. در غیر این صورت ممکن است ماهی‌ها با هم سازگاری نداشته باشند و با صحنه خورده شدن، زخمی شدن و به طور کلی یک راز بقای واقعی در آکواریوم مواجه شوید.

اگر شرایط نگهداری از آن‌ها را ندارید…

اگر حتی امکان نگهداری از یک حیوان خانگی بی دردسر را ندارید و همچنان در حسرت یک سگ یا گربه هستید، می‌توانید یک روز در هفته با تهیه مقداری غذا به یکی از مراکز نگهداری از حیوانات بی سرپرست بروید و علاوه بر کمک به مسئولین در غذا دهی و تمیز کاری، با حیوانات زیادی که در این مجموعه‌ها نگهداری می‌شوند بازی کنید.

حیوان خانگی بی دردسر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا