خرگوش

آشنایی با خرگوش لوپ و نگهداری از آن

خرگوش‌ها یکی از زیباترین و بانمک‌ترین گونه‌های حیوانات هستند. گوش‌های بلند، دم کوتاه و بدن پوشیده از خزشان به آن‌ها چهره‌ای دوست داشتنی بخشیده است. در این میان برخی از نژادها مانند خرگوش لوپ دارای گوش‌های بلندتر و ظاهری نمکین هستند که دل هر انسان حیوان دوستی را می برد.

اما نگهداری از خرگوش هم مانند هر نوع موجود زنده دیگری، به اطلاعات کافی در مورد نحوه نگهداری، تغذیه، سرگرمی و آموزش و… نیاز دارد. پس اگر شما نیز قصد دارید از خرگوش نژاد لوپ نگهداری کنید، با ما همراه باشید تا این گونه زیبا و خاص را بهتر بشناسید.

مشخصات ظاهری خرگوش لوپ

نژاد لوپ شامل گونه‌های مختلفی از خرگوش ها می‌شود. اما آنچه در همه این خرگوش‌ها مشترک است، شکل ظاهری گوش‌ها و دم آن‌ها است. به بیان دیگر همیشه خرگوش‌های لوپ را با گوش‌های آویزان و افتاده و همچنین دم افتاده خواهید دید. همین ویژگی چهره این خرگوش‌ها را بسیار نمکین و دوست‌داشتنی کرده است.

خرگوش لوپ معمولا در رنگ‌های سفید، قهوه‌ای تیره، قهوه‌ای روشن، نارنجی تیره، نارنجی روشن و خاکستری دیده می‌شود و خرگوش مینی لوپ نیز عمدتا در رنگ‌های سفید، مشکی، شکلاتی، نارنجی و چند رنگ مشاهده می شود. اگرچه طیف رنگی این خرگوش‌ها بسیار بالا است و به حدود ۳۰ رنگ می رسد. همچنین رنگ چشم خرگوش های لوپ با یکدیگر متفاوت است و ممکن است خرگوش‌هایی با رنگ چشم یاقوتی، آبی و… مشاهده کنید.

گوش‌ها و دم خرگوش لوپ در بین تمام نژادهای آن مشترک است

شناخت انواع خرگوش لوپ و مینی لوپ

نژاد لوپ شامل گونه‌های متنوعی است، در ادامه چند نوع از این نژاد را با هم بررسی خواهیم کرد:

خرگوش لوپ فرانسوی

بزرگترین گونه خرگوش‌های لوپ با وزنی بیشتر از ۴ کیلوگرم است.

خرگوش مینی لوپ

جالب است بدانید که نژاد مینی لوپ، کوچک‌ترین گونه خرگوش‌های لوپ نیست و وزن آن ها بالای ۲٫۲  کیلوگرم است.

خرگوش لوپ هلندی

کوچکترین گونه در میان خرگوش‌های لوپ که وزن آن به ۲ کیلوگرم هم نمی‌رسد.

لوپ ریش ریش آمریکایی

مشخصه این نوع خرگوش‌ها موهای بسیار بلند آن‌ها است. وزن این گونه به بیش از ۲ کیلوگرم می‌رسد.

لوپ انگلیسی

این نژاد دارای ابعاد بزرگ و گوش‌های بلندتر از سایر گونه‌های لوپ است. وزن لوپ انگلیسی به بیش از ۴ کیلوگرم می رسد.

متوسط طول عمر خرگوش‌های لوپ ۱۰ سال است. البته با مراقبت صحیح ممکن است عمر آن‌ها به ۱۲ سال نیز برسد.

خلق و خوی خرگوش لوپ

خرگوش‌های لوپ به عنوان حیوانات باهوشی شناخته می‌شوند که توانایی یادگیری دارند. در نتیجه با صرف کمی وقت و حوصله می‌توانید به خرگوشتان شیرین کاری‌های جالبی بیاموزید. حتی با مدت بسیار کمی تمرین می‌توانید با گفتن کلمه “نه” او را از انجام کاری که نباید انجام دهد منع کنید!

این حیوانات زیبا و دوست داشتنی به اخلاق خوب و روابط اجتماعی قوی شهرت دارد. همچنین تمایل دارد که همیشه بازی و جست و خیز کند. پس اگر به دنبال یک حیوان خانگی سرحال که عاشق بازی کردن است، هستید، خرگوش لوپ برایتان انتخاب مناسبی است و می‌توانید ساعت‌ها با او وقت بگذرانید.

ممکن است گاهی خرگوش‌های لوپ هم مانند همه حیوانات دیگر بدخلق شوند. اما صبوری و رفتار صحیح شما باعث می‌شود که این حس او مدت زیادی طول نکشد و دوباره سرحال شود.

چگونه از خرگوش لوپ مراقبت کنیم؟

اگر برای فرزندتان خرگوش خریده‌اید، حتما شیوه صحیح حمل خرگوش و نگهداری از آن را به فرزندتان بیاموزید. زیرا آسیب دیدن حیوان، در وهله اول باعث ناراحتی و ضربه خوردن به روحیه فرزندتان خواهد شد.

باید تاکید کنیم که خرگوش اسباب بازی نیست و بهتر است سرپرست آن‌ها یک فرد بالای ۹ سال باشد.

محل نگهداری خرگوش نباید بیش از حد گرم باشد. بعلاوه خرگوش ها از تابش آفتاب مستقیم، به خصوص به مدت طولانی خوششان نمی‌آید و اذیت می‌شوند. پس سعی کنید در حیاط خانه برای او سایه‌بان تعبیه کنید. همچنین بهتر است خرگوشتان را (مخصوصا اگر از گونه‌های کوچک است) به تنهایی در حیاط رها نکنید. زیرا ممکن است گربه و سایر حیوانات به او حمله کنند.

لازم است به طور مرتب محل نگهداری خرگوش را تمیز کنید تا بو نگیرد و برای رشد باکتری‌های بیماری زا فرصتی فراهم نشود. حتما حواستان به وضعیت دفع خرگوش لوپ باشد تا به سرعت بیماری دستگاه گوارش او را تشخیص دهید و به موقع به دامپزشک مراجعه نمایید.

بعلاوه باید روزانه به خرگوشتان اجازه دهید که مدتی را به دویدن و جست و خیز بپردازد. البته حواستان باشد که از سطح مرتفعی به پایین نپرد تا پاهایش آسیب نبیند.

اگرچه گوش‌های بلند و آویزان خرگوش لوپ به آن ها ظاهری خاص و ویژه بخشیده، همین خصیصه می تواند بر سلامت آن ها تاثیر بگذارد. پس به طور مرتب برای تمیز کردن گوش آن ها وقت بگذارید. البته این کار باید بسیار با دقت انجام شود. چون گوش خرگوش‌ها بسیار نازک و حساس است.

همچنین فراموش نکنید که تغذیه روی سلامت خرگوش ها تاثیر مستقیم دارد. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنم که حتما مطلب کدام غذای خرگوش را انتخاب کنیم؟ را مطالعه کنید تا بتوانید بهترین مواد غذایی را برای خرگوشتان فراهم کنید و در عین حال از چاقی بیش از حد او نیز جلوگیری نمایید.

 خرگوش لوپ

آیا خرید بچه خرگوش لوپ کار درستی است؟

بسیاری از افراد تمایل دارند که حیوانات خانگی خود را از بچگی و سن کم خریداری کرده و خودشان آن را بزرگ کنند. زیرا این کار بسیار لذت بخش است و باعث ایجاد رابطه عاطفی عمیق میان انسان و حیوان می شود. از طرف دیگر، حیوان بیشتر عمر مفید خود را در خانه صاحبش سپری می‌کند و مدت بیشتری در کنار صاحب خود زندگی می‌کند که این مساله با توجه به عمر کوتاه حیوانات بسیار حائز اهمیت است.

اما آیا خرید بچه خرگوش‌های لوپ کار صحیحی است و مراقبت از آن ممکن است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که سن بچه خرگوش بسیار مهم است. در حقیقت تا زمانی که حیوانات شیر می‌خورند و قادر به خوردن غذای جامد و معمولی نیستند، نباید هیچ یک از آن‌ها را از مادرشان جدا کنیم. متاسفانه برخی از پرورش دهندگان حیوانات به این مساله توجه نمی‌کنند و بچه خرگوش‌ها را زود از شیر می گیرند. همین کار می‌تواند در سلامت خرگوش تاثیر منفی بگذارد.

بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که از خرید بچه خرگوش لوپ شیر خوار یا بچه خرگوشی که هنوز چشم باز نکرده جدا بپرهیزید. در صورتی که از سن بچه خرگوش مطمئن نیستید، از دامپزشک برای تغذیه با شیر یا غذای جامد نظرخواهی کنید. همچنین فراموش نکنید که شیر خرگوش بسیار خاص است.

 

جمع‌بندی

تاکید می‌کنیم که خرگوش بازیچه نیست. دلیلی ندارد که چون خرگوش لوپ یک ظاهر دوست داشتنی دارد شما از آن به عنوان یک موجود تزئینی استفاده کنید. این نژاد خرگوش هم مثل تمام موجودات نیاز به مراقبت دارد. در مورد آن مطالعه کنید و لطفا از آن مثل تمام حیوانات خانگی نگهداری کنید.

12 دیدگاه

 1. سلام ممنون واقعا به من کمک کردید چون میخوام یه خرگوش لوپ بخرم راستی من۱۰سالمه ولی نیمه اولی هستم ولی قشنگ میتونم از خرگوش مراقبت کنم و اون رو اذیت نکنم به نظرتون اشکالی نداره ؟
  بازم ممنون ❤

  1. سلام باران جان
   خیلی خوشحالیم که این مطلب رو خوندی
   نگهداری از حیوانات خیلی کار مهم و سختیه. خیلی خوبه که از این سن میخوای این کار رو انجام بدی و احتمالا تو میتونی در کنار مراقبت از خرگوشت، مسئولیت‌پذیری رو هم یاد بگیری.
   اما تمام این کارها رو باید با هماهنگی و کمک از والدینتت پیش ببری.
   باز هم اگه دوست داشتی و نکته‌ای بود به ما بگو

  1. واقعیت اینه که انگار راه دقیق و مطمئنی وجود نداره. من خودم برای یه مودی به چندتا از دوستای دامپزشکم مراجعه کردم، همه گفتن برای خرگوش راه دقیقی نیست و حدود میشه حدس زد که خرگوش چند ساله‌اس.
   ولی اگه کسی اطلاعات بیشتری داشته باشه، منم دوست دارم بدونم

 2. سلام
  من خودم قبلا خرگوش لوپ داشتم
  باید نکته ای رو که خیلی مهمه رو هم اضافه کنم که دستشویی خرگوش کلا زیاد هستش و اگه در آپارتمان زندگی می‌کنید یا میخوایید تو خونه نگهدارید خرید اون رو زیاد توصیه نمیکنم ، چون واقعا دستشویی زیاده و باید هر روز جای دستشوییش تمیز شه
  و اگه بخواین هفته ای یک بار انجام بدین ، بو میگیره و خود خرگوش هم کثیف میشه

  1. واقعا سپاس از نکته‌ای که گفتید
   حتما توی ویرایش‌های بعدی این مطلب به این نکته هم می‌پردازیم

 3. سلام اين مطلب به من خیلی کمک کرد چون میخواستم خرگوش لوپ بگیریم و خواستم بدونم چطور نگاه داری کنم خیلی ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا