خرگوش

آشنایی با خرگوش لوپ و نگهداری از آن

خرگوش‌ها یکی از زیباترین و بانمک‌ترین گونه‌های حیوانات هستند. گوش‌های بلند، دم کوتاه و بدن پوشیده از خزشان به آن‌ها چهره‌ای دوست داشتنی بخشیده است. در این میان برخی از نژادها مانند خرگوش لوپ دارای گوش‌های بلندتر و ظاهری نمکین هستند که دل هر انسان حیوان دوستی را می برد.

اما نگهداری از خرگوش هم مانند هر نوع موجود زنده دیگری، به اطلاعات کافی در مورد نحوه نگهداری، تغذیه، سرگرمی و آموزش و… نیاز دارد. پس اگر شما نیز قصد دارید از خرگوش نژاد لوپ نگهداری کنید، با ما همراه باشید تا این گونه زیبا و خاص را بهتر بشناسید.

مشخصات ظاهری خرگوش لوپ

نژاد لوپ شامل گونه‌های مختلفی از خرگوش ها می‌شود. اما آنچه در همه این خرگوش‌ها مشترک است، شکل ظاهری گوش‌ها و دم آن‌ها است. به بیان دیگر همیشه خرگوش‌های لوپ را با گوش‌های آویزان و افتاده و همچنین دم افتاده خواهید دید. همین ویژگی چهره این خرگوش‌ها را بسیار نمکین و دوست‌داشتنی کرده است.

خرگوش لوپ معمولا در رنگ‌های سفید، قهوه‌ای تیره، قهوه‌ای روشن، نارنجی تیره، نارنجی روشن و خاکستری دیده می‌شود و خرگوش مینی لوپ نیز عمدتا در رنگ‌های سفید، مشکی، شکلاتی، نارنجی و چند رنگ مشاهده می شود. اگرچه طیف رنگی این خرگوش‌ها بسیار بالا است و به حدود ۳۰ رنگ می رسد. همچنین رنگ چشم خرگوش های لوپ با یکدیگر متفاوت است و ممکن است خرگوش‌هایی با رنگ چشم یاقوتی، آبی و… مشاهده کنید.

گوش‌ها و دم خرگوش لوپ در بین تمام نژادهای آن مشترک است

شناخت انواع خرگوش لوپ و مینی لوپ

نژاد لوپ شامل گونه‌های متنوعی است، در ادامه چند نوع از این نژاد را با هم بررسی خواهیم کرد:

خرگوش لوپ فرانسوی

بزرگترین گونه خرگوش‌های لوپ با وزنی بیشتر از ۴ کیلوگرم است.

خرگوش مینی لوپ

جالب است بدانید که نژاد مینی لوپ، کوچک‌ترین گونه خرگوش‌های لوپ نیست و وزن آن ها بالای ۲٫۲  کیلوگرم است.

خرگوش لوپ هلندی

کوچکترین گونه در میان خرگوش‌های لوپ که وزن آن به ۲ کیلوگرم هم نمی‌رسد.

لوپ ریش ریش آمریکایی

مشخصه این نوع خرگوش‌ها موهای بسیار بلند آن‌ها است. وزن این گونه به بیش از ۲ کیلوگرم می‌رسد.

لوپ انگلیسی

این نژاد دارای ابعاد بزرگ و گوش‌های بلندتر از سایر گونه‌های لوپ است. وزن لوپ انگلیسی به بیش از ۴ کیلوگرم می رسد.

متوسط طول عمر خرگوش‌های لوپ ۱۰ سال است. البته با مراقبت صحیح ممکن است عمر آن‌ها به ۱۲ سال نیز برسد.

خلق و خوی خرگوش لوپ

خرگوش‌های لوپ به عنوان حیوانات باهوشی شناخته می‌شوند که توانایی یادگیری دارند. در نتیجه با صرف کمی وقت و حوصله می‌توانید به خرگوشتان شیرین کاری‌های جالبی بیاموزید. حتی با مدت بسیار کمی تمرین می‌توانید با گفتن کلمه “نه” او را از انجام کاری که نباید انجام دهد منع کنید!

این حیوانات زیبا و دوست داشتنی به اخلاق خوب و روابط اجتماعی قوی شهرت دارد. همچنین تمایل دارد که همیشه بازی و جست و خیز کند. پس اگر به دنبال یک حیوان خانگی سرحال که عاشق بازی کردن است، هستید، خرگوش لوپ برایتان انتخاب مناسبی است و می‌توانید ساعت‌ها با او وقت بگذرانید.

ممکن است گاهی خرگوش‌های لوپ هم مانند همه حیوانات دیگر بدخلق شوند. اما صبوری و رفتار صحیح شما باعث می‌شود که این حس او مدت زیادی طول نکشد و دوباره سرحال شود.

چگونه از خرگوش لوپ مراقبت کنیم؟

اگر برای فرزندتان خرگوش خریده‌اید، حتما شیوه صحیح حمل خرگوش و نگهداری از آن را به فرزندتان بیاموزید. زیرا آسیب دیدن حیوان، در وهله اول باعث ناراحتی و ضربه خوردن به روحیه فرزندتان خواهد شد.

باید تاکید کنیم که خرگوش اسباب بازی نیست و بهتر است سرپرست آن‌ها یک فرد بالای ۹ سال باشد.

محل نگهداری خرگوش نباید بیش از حد گرم باشد. بعلاوه خرگوش ها از تابش آفتاب مستقیم، به خصوص به مدت طولانی خوششان نمی‌آید و اذیت می‌شوند. پس سعی کنید در حیاط خانه برای او سایه‌بان تعبیه کنید. همچنین بهتر است خرگوشتان را (مخصوصا اگر از گونه‌های کوچک است) به تنهایی در حیاط رها نکنید. زیرا ممکن است گربه و سایر حیوانات به او حمله کنند.

لازم است به طور مرتب محل نگهداری خرگوش را تمیز کنید تا بو نگیرد و برای رشد باکتری‌های بیماری زا فرصتی فراهم نشود. حتما حواستان به وضعیت دفع خرگوش لوپ باشد تا به سرعت بیماری دستگاه گوارش او را تشخیص دهید و به موقع به دامپزشک مراجعه نمایید.

بعلاوه باید روزانه به خرگوشتان اجازه دهید که مدتی را به دویدن و جست و خیز بپردازد. البته حواستان باشد که از سطح مرتفعی به پایین نپرد تا پاهایش آسیب نبیند.

اگرچه گوش‌های بلند و آویزان خرگوش لوپ به آن ها ظاهری خاص و ویژه بخشیده، همین خصیصه می تواند بر سلامت آن ها تاثیر بگذارد. پس به طور مرتب برای تمیز کردن گوش آن ها وقت بگذارید. البته این کار باید بسیار با دقت انجام شود. چون گوش خرگوش‌ها بسیار نازک و حساس است.

همچنین فراموش نکنید که تغذیه روی سلامت خرگوش ها تاثیر مستقیم دارد. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنم که حتما مطلب کدام غذای خرگوش را انتخاب کنیم؟ را مطالعه کنید تا بتوانید بهترین مواد غذایی را برای خرگوشتان فراهم کنید و در عین حال از چاقی بیش از حد او نیز جلوگیری نمایید.

 خرگوش لوپ

آیا خرید بچه خرگوش لوپ کار درستی است؟

بسیاری از افراد تمایل دارند که حیوانات خانگی خود را از بچگی و سن کم خریداری کرده و خودشان آن را بزرگ کنند. زیرا این کار بسیار لذت بخش است و باعث ایجاد رابطه عاطفی عمیق میان انسان و حیوان می شود. از طرف دیگر، حیوان بیشتر عمر مفید خود را در خانه صاحبش سپری می‌کند و مدت بیشتری در کنار صاحب خود زندگی می‌کند که این مساله با توجه به عمر کوتاه حیوانات بسیار حائز اهمیت است.

اما آیا خرید بچه خرگوش‌های لوپ کار صحیحی است و مراقبت از آن ممکن است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که سن بچه خرگوش بسیار مهم است. در حقیقت تا زمانی که حیوانات شیر می‌خورند و قادر به خوردن غذای جامد و معمولی نیستند، نباید هیچ یک از آن‌ها را از مادرشان جدا کنیم. متاسفانه برخی از پرورش دهندگان حیوانات به این مساله توجه نمی‌کنند و بچه خرگوش‌ها را زود از شیر می گیرند. همین کار می‌تواند در سلامت خرگوش تاثیر منفی بگذارد.

بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که از خرید بچه خرگوش لوپ شیر خوار یا بچه خرگوشی که هنوز چشم باز نکرده جدا بپرهیزید. در صورتی که از سن بچه خرگوش مطمئن نیستید، از دامپزشک برای تغذیه با شیر یا غذای جامد نظرخواهی کنید. همچنین فراموش نکنید که شیر خرگوش بسیار خاص است.

 

جمع‌بندی

تاکید می‌کنیم که خرگوش بازیچه نیست. دلیلی ندارد که چون خرگوش لوپ یک ظاهر دوست داشتنی دارد شما از آن به عنوان یک موجود تزئینی استفاده کنید. این نژاد خرگوش هم مثل تمام موجودات نیاز به مراقبت دارد. در مورد آن مطالعه کنید و لطفا از آن مثل تمام حیوانات خانگی نگهداری کنید.

33 دیدگاه

   1. سلام من میخام ی خرگوش لوپ بخرم خاستم ازاونایی ک این تجربو داشتن سوال کنم؟ میشه توی خونه نگهداریش کرد چون خونه ما اپارتمانیه

  1. سلام مطالبتون خیلی مفید بود ، من میخواستم یه خرگوش لوپ بخرم ولی شهرستان ما نداره همشون نژاد داچ و بومی هستن ، خودتون کار خرید و فروش انجام نمیدین؟ میشناسید پت شاپی رو که مورد اعتماد باشه؟

 1. سلام ممنون واقعا به من کمک کردید چون میخوام یه خرگوش لوپ بخرم راستی من۱۰سالمه ولی نیمه اولی هستم ولی قشنگ میتونم از خرگوش مراقبت کنم و اون رو اذیت نکنم به نظرتون اشکالی نداره ؟
  بازم ممنون ❤

  1. سلام باران جان
   خیلی خوشحالیم که این مطلب رو خوندی
   نگهداری از حیوانات خیلی کار مهم و سختیه. خیلی خوبه که از این سن میخوای این کار رو انجام بدی و احتمالا تو میتونی در کنار مراقبت از خرگوشت، مسئولیت‌پذیری رو هم یاد بگیری.
   اما تمام این کارها رو باید با هماهنگی و کمک از والدینتت پیش ببری.
   باز هم اگه دوست داشتی و نکته‌ای بود به ما بگو

  1. واقعیت اینه که انگار راه دقیق و مطمئنی وجود نداره. من خودم برای یه مودی به چندتا از دوستای دامپزشکم مراجعه کردم، همه گفتن برای خرگوش راه دقیقی نیست و حدود میشه حدس زد که خرگوش چند ساله‌اس.
   ولی اگه کسی اطلاعات بیشتری داشته باشه، منم دوست دارم بدونم

  2. سلام من ۲ تا سوال دارم اول اینکه میشه در کنار بلبل نگهداری کرد یا نه سوال بعدی این بود که خرگوش لوپ هندی رو میشه بچه ی ۹ ساله نگهداری کنه من ۹ سالمه ولی میدونم چتور باید نگهداری کنم و نباید اذیتش کنم مطلب هم خیلی مفید بود ممنون

 2. سلام
  من خودم قبلا خرگوش لوپ داشتم
  باید نکته ای رو که خیلی مهمه رو هم اضافه کنم که دستشویی خرگوش کلا زیاد هستش و اگه در آپارتمان زندگی می‌کنید یا میخوایید تو خونه نگهدارید خرید اون رو زیاد توصیه نمیکنم ، چون واقعا دستشویی زیاده و باید هر روز جای دستشوییش تمیز شه
  و اگه بخواین هفته ای یک بار انجام بدین ، بو میگیره و خود خرگوش هم کثیف میشه

  1. واقعا سپاس از نکته‌ای که گفتید
   حتما توی ویرایش‌های بعدی این مطلب به این نکته هم می‌پردازیم

 3. سلام اين مطلب به من خیلی کمک کرد چون میخواستم خرگوش لوپ بگیریم و خواستم بدونم چطور نگاه داری کنم خیلی ممنون

 4. سلام خیلی ممنون
  من ۱۶سالمه و میخوام خرگوش بخرم
  اما بخاطری که بعضی ها میگن دستشویی خیلی میکنه نمی دونم چیکار کنم!
  ولی خیلی دوست دارم یکی داشته باشم.

 5. سلام
  مطالب خیلی کامل و دقیق بود و از اینک تاکید کردین ک خرگوش وسیله بازیچه تیست و ازشون حمایت میکنیند واقعا ممنون…من خودم علاقه خاصی به تمام حیوانات دارم و کلا حیواناتو دوست دارم و ۱۴ سالمه..من الان یک همستر دارم و یک است که اون رو دارم…خییلی بانمک و بامزه اس و چون طول عمرشون تا ۳ سال بیشتر نیس زود تر میخوام عوضش کنیم ک پیش من است نمیرد😢

 6. سلام خیلی ممنون بابت این اطلاعات مفیدتون
  من سیزده سالمه و میخام یه خرگوش لپ بخرم
  میخاستم بدونم خرگوش رو از چه سنی بگیرم بهتره
  چون نمیخام ریسش زیاد باشه اخه من زود با حیوونام دوست میشم خدایی نکرده اگ چیزیش بشه من دق میکنم

 7. سلام من یک بچه خرگوش معمولی دارم و تازه امروز یک خرگوش لوپ گرفتم ، میخواستم بپرسم آیا میشه پیش همدیگه بزارمشون و چگونه با هم دیگه آشناشون کنم؟

 8. سلام من ۲ تا سوال دارم اول اینکه میشه در کنار بلبل نگهداری کرد یا نه سوال بعدی این بود که خرگوش لوپ هندی رو میشه بچه ی ۹ ساله نگهداری کنه

 9. سلام من ۲ تا سوال دارم اول اینکه میشه در کنار بلبل نگهداری کرد یا نه سوال بعدی این بود که خرگوش لوپ هندی رو میشه بچه ی ۹ ساله نگهداری کنه من ۹ سالمه ولی میدونم چتور باید نگهداری کنم و نباید اذیتش کنم خودم انواع پرنده و همستر رو داشتم مطلب هم خیلی کمک کرک ممنون

 10. سلام من یه جفت خرگوش لوپ دارم خرگوش نرم خیلی به جفتش وابستس هی جفتگیری میکنن الان خرگوش ماده ام ۹ ماهه شه تا حالا سه تا شکم زاییده هر سه بارم به بچه هاش شیر نمیداد خودمون میگرفتیمش بچه هاشو مینداختیم بهش تا شیر بخورن روزی دوبار نوزادهارو جیش گیری میکردیم پدرمون دراومد.سوال مهم اینه که اگه عقیمشون کنیم باز هم بهم علاقه و محبت دارن یا از هم فاصله میگیرنو افسرده میشن؟

 11. سلام خسته نباشید من ۱۲ سالمه و ۲ تا پرنده داشتم یعنی الانم دارم رفتم بیرون دیدم یک خرگوش تو سطل ذباله انداخته نمیدونم کدوم احمقی این کار رو کرده گرفتمش و آوردم خونه براش شامپو برس توالت و لباس قلاده گرفتم الان خدارو شکر سالمه ٠از کسای که این مطلب رو میخونن یا خواهشی دارم اگه شما بودین به سرپرستی قبولش میکردین؟!

 12. سلام من چند تا سوال دارم
  ۱راسته که میگن موقع حمام اب تو گوش خرگوش لوپ بره میمیره
  ۲بهترین سن برای خرید خرگوش لوپ هلندی چیه
  ۳بهترین سن برای جفت گیری خرگوش لوپ هلندی چیه
  ۴ایا واقعا خرگوش لوپ هندی وجود داره
  ۵برای جای خرگوش لوپ دوستم یه جای خرگوش برای خرگوشش داشت جاش شبیه اکواریوم بود یعنی میله ای نبود میشه از اون جا استفاده کرد

 13. سلام ، من لوپ هشت ماهه دارم و از یکماهگی گرفتم و کاملا بهش رسیدم خیلی هزینه کردم ، درسته الان جای دستشویی شو بلده ولی یک ماهی هست خیلی خشن شده دیگه سمت من نمیاد و وقتی میخوام سمتش برم صدا از خودش درمیاره و چنگ و گاز ، خیلی هم کم اشتها شده یونجه و علوفه و پلت هاشو خیلی کم میخوره نسبت به گذشته یک دهم غذا میخوره ولی مغز ها رو دوست داره اما چون زیادش خوب نیست کم میدم .در کل دلم از دستش شکسته ، احساس میکنم شاید من کارمندم و طول روز نیستم اذیت میشه و میگم شاید واگذارش کنم به خانواده ای که همیشه کنارش باشن .

 14. ممنونم خیلی مطالب جالب و اموزنده ای بود فقط من ۱۲ سالم هستش میتونم به خوبی از خرگوش مراقبت کنم؟

 15. سلام من اطلاعات دقیقی از نگه داشتن خرگوش ندارم و خیلی علاقمند به نگهداریش هستم ایا خرگوش لپ سیم هم میخوره؟! من قصد نگه داری اونو تو خونه دارم و ایا خرگوش تمیزیه و هرجایی دستشویی نمیکنه؟! چن روز یکبار باید حموم کنه؟!

 16. سلام روز بخیر من دوتا لوپ ماده دارم یکی۴ ساله ویکی۶ ماهه وهر دو ماده ولی لوپ کوچیکه دنبال بزرگه میکنه و حرکت میزنه روی بزرگه می خواستم ببینم چیکار می تونم بکنم

 17. یه سوال من خرگوشم و تازه گرفتم و جای ابش مخصوص خرگوش هست و طوری هست که یک استوانه طور هست و زیرش یک لوله داره تو اون لوله هم توپ کوچیک هست دقیقا نمیدونم چطور کار میکنه ولی حس میکنم خرگوشم بلد نیست باهاش کار کنه و تا الان که زمان زیادی هم نیست تازه یک روز هست که دارمش ندیدم اب بخوره حالا نمیدونم جای ابشو باید عوض کنم یا چی اگه میشه جواب دهید ممنون

 18. سلام
  من یه خرگوش لوپ گرفتم میخاستم بپرسم الان چون زمستونه بیرون بزاریم مریض میشه یا اشکالی نداره بیرون بزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا