گربه

درمان عفونت چشم گربه

چشم گربه که از سه لایه پلک بالا، پایین و غشای نازک محافظ در برابر باد و گرد و خاک و عوامل بیرونی  تشکیل شده همانند هر موجود دیگری حساس است و تأثیر بسزایی در  روند زندگی آن دارد. چشمان گربه‌ها در بدو تولد چیزی حدود ۷ تا ۱۴ روز بسته است و همین امر می‌تواند موجب عفونت چشم آن‌ها شود اما یادتان باشد باز شدن چشم بچه گربه پیش از موعد، مشکلات بیشتری را برای این حیوان به همراه دارد.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که گربه خود را با چشم گریان ببینید. در این مواقع بهتر است به دنبال علت این اتفاق باشید چراکه گربه‌ها بطور طبیعی دارای چشمان براق و درخشنده هستند. باید به هر عاملی که باعث از بین رفتن درخشندگی آن و یا غیرعادی شدن چشم گربه شود، حساس باشید و مانع از بروز عواقب جبران ناپذیر نادیده گرفتن این مشکلات شوید.

برخی مشکلات چشمی در گربه‌ها به خودی خود رفع می‌شوند؛ اما از آنجایی که بسیاری از بیماری‌های چشمی می‌توانند رو به وخامت بروند و به نابینایی منجر شوند، تشخیص  به موقع آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در ادامه عوامل ترشح چشم، نشانه‌های رایج عفونت چشمی را با هم مرور می‌کنیم و به بایدها و نبایدهایی که برای درمان  باید به آن‌ها توجه کنیم اشاره می‌کنیم.

چه عواملی موجب جاری شدن اشک گربه‌ها می‌شود؟

گاهی شناخت عامل یک مشکل می‌تواند به ما کمک کند تا از بروز آن جلوگیری کنیم. شناخت عوامل ترشح چشم و تشخیص بیماری و عفونت چشم گربه‌ها نیز شامل این قانون می‌شود تا با تشخیص به موقع از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کنیم.

قطره ریختن در چشم عفونت کرده گربه

 

هر چیزی از یک سرماخوردگی ساده تا یک بیماری جدی می تواند باعث ترشح چشم گربه شما شود. در هر حال به علائم دقت کنید و با بروز اولین علامت حتما با دامپزشک مشورت کنید و سرخود اقدام به درمان‌های دارویی نکنید.

ممکن است آلرژی اشک گربه شما را درآورده باشد. وجود گرد و غبار یا شیء خارجی در چشم، بیماری‌های ویروسی و باکتریایی، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، آب سیاه یا آب مروارد و جدال گربه‌ها و چنگ انداختن چشم می‌توانند عاملی برای ترشح چشم باشند.

ویروس‌هایی مانند ویروس گربه‌سانان، بیماری تنفسی مسری پنومونیت یا رینوتراکت (ویروس هرپس) که شایع‌ترین ویروس در بین گربه‌ها‌ به شمار می‌آید، باکتری‌هایی همچون مایکوپلاسما، کلامیدیا، اشریشیا کلای، استافیلوکوک ، پروتئوس، سودوموناس می‌توانند از عوامل عفونت‌ چشمی و جاری شدن اشک گربه‌ها باشند. تشخیص عامل ترشح و عفونت چشم به بررسی دقیق پزشکی دارد و درمان ویژه خود را می‌طلبد.

حساس بودن به تغییرات چشم گربه می‌تواند از بروز مشکلات حاد بعدی که حتی ممکن است به نابینایی آن منجر شود، جلوگیری کند.

نشانه‌های عفونت‌های چشمی گربه‌ها چیست؟

آگاهی از نشانه‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید در برابر بروز مشکلات به موقع واکنش نشان دهید. تشخیص به موقع نشانه‌های عفونت چشم گربه به درمان به موقع منجر می‌شود و از پیشرفت آن و بروز نتایج جبران ناپذیر پیگیری می‌کند.

گربه‌ای که به  چشمانش چنگ می‌زند، چشمانش را می‌بندد، بیش از حد پلک می‌زند و یا موقع راه رفتن تعادل خود را از دست می‌دهد و با وسایل برخورد می‌کند، زنگ خطر را به صدا درآورده و ممکن است با عفونت چشمی مواجه شده باشد.

درمان عفونت چشم گربه

 

چشمان گربه شما ممکن است ترشحات چسبناک چرکی داشته باشند یا دور چشم آن‌ها ملتهب و صورتی شوند، یک یا هر دو چشم آن‌ قرمز و متورم شوند، به نور حساس شوند و یا ترشحات مخاطی واضح داشته باشند. همه و همه می‌توانند هشدار دهنده یک مشکل جدی باشند پس سرسری از آن عبور نکنید و سرخود اقدام به درمان‌های من درآوردی نکنید.

پیشگیری همیشه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در اولویت اول قرار دارد. اما اقدام سریع و مراجعه به موقع به دامپزشک، هنگام بروز مشکل نیز می‌تواندعلاوه بر صرفه‌جویی در وقت و هزینه به کوتاه شدن دوره درمان نیز کمک بسزایی کند.

در خانه چه کمکی به درمان عفونت چشم گربه خود می‌توانید کنید؟

در درجه اول بدون مشورت با دامپزشک هیچ  درمانی را شروع نکنید. اگر ترشح چشم گربه کم بود می‌توانید یک تکه پنبه را به آب جوشیده سرد شده آغشته کنید ترشحات چشم را از گوشه به بیرون پاک کنید.

توجه داشته باشید که برای تمیز کردن هر چشم می‌بایست از پنبه تمیز استفاده کنید و بعد از هربار تمیز کردن چشم گربه دستان خود را بشویید زیرا عفونت قابل سرایت است و به مرور زمان مشکل‌آفرین می‌شود.

درمان عفونت چشم گربه در خانه

پس از تمیز کردن چشم‌ها، از استفاده از قطره و یا هرگونه ماده شستشو دهنده دیگری بدون تجویز دامپزشک خودداری کنید.

عفونت چشم گاهی با برخی درمان‌های موضعی ساده  برطرف می‌شود اما در برخی موارد هم به دلیل وخامت اوضاع نیاز به تجویز دامپزشک ایجاد می‌شود و گاهی کار به جراحی می‌کشد.

یادتان باشد همیشه التهاب چشم گربه همراه با ترشح را جدی بگیرید و برای پیشگیری از مشکلات جدی بعدی و حفظ کیفیت زندگی آن حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

فارغ از همه چیز پیشنهاد می‌کنم مقاله بهترین نژاد گربه آپارتمانی را مطالعه کنید.

چه کارهایی موجب بدتر شدن عفونت چشم گربه می‌شود؟

زمانی‌ که مسئولیت نگهداری از یک گربه را به عهده می‌گیرید، مراقب استفاده از مواد شوینده و مواد آرایشی بهداشتی که بصورت اسپری در منزل استفاده می‌کنید باشید زیرا که این مواد به خودی خود می‌توانند عامل بروز عفونت و حتی بدتر شدن آن باشند.

موهای گربه خود را کوتاه نگهدارید، زیرا عفونت چشم در گربه‌هایی که موی بلند دارند به دلیل رفتن مو به داخل چشم آن‌ها، شایع‌تر است.

به استفاده از قطره‌های مخصوص انسان و سایر حیوانات حتی فکر هم نکنید! زیرا نه تنها کمکی به درمان عفونت چشم گربه شما نمی‌کند بلکه ممکن است دردسرآفرین نیز باشد. پس مشورت و تجویز دامپزشک را در اولویت قرار دهید و تا پیش از تشخیص دقیق مشکل و تجویز داروی مناسب، اقدام به استفاده از هیچ‌گونه دارویی نکنید.

کلام آخر

در این مقاله بارها و بارها تأکید کردیم که بدون مشورت با دامپزشک و پیش از تشخیص بیماری اقدام به استفاده از هیچگونه دارویی برای درمان نکنید تا پشیمانی به بار نیاورید.

به اشتراک گذاشتن تجربیات درخصوص پیشگیری از بروز عفونت و تشخیص علائم آن می تواند بسیار مثمر ثمر باشد. پس منتظریم تا از تجربیات خود، برای ما بنویسید. حتما نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

ضمنا برای مطالعه بیشتر این مقاله را مطالعه کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا