گربه

دندان شیری گربه ‌ها

گربه‌ها هم مانند انسان دندان شیری دارند که بعد از مدتی با دندان دائمی جایگزین می‌شود. بچه ‌گربه‌ها ۲۶ دندان شیری و گربه‌های بالغ ۳۰ دندان دائمی دارند. هر آنچه لازم است در مورد دندان شیری گربه و مراقبت‌های آن بدانید در ادامه این مطلب بخوانید.

دندان شیری گربه کی می‌افتد؟

بچه گربه‌ها 26 دندان شیری دارند

بچه ‌گربه‌ها بدون دندان‌های نمایان متولد می‌شوند. مراحل رشد دندان شیری گربه‌ها نسبتا سریع است. در حدود سه هفتگی پیدا شدن دندان‌های شیری آنها شروع می‌شود و در شش هفتگی و نهایتا هشت هفتگی، تمام ۲۶ دندان شیری آنها قابل مشاهده است. در چهار ماهگی هم دندان‌های شیری آنها به رشد کامل رسیده‌اند. وقتی بچه‌گربه‌ها به سن شش ماهگی برسند، دندان‌های دائمی جای دندان‌های قبلی را گرفته‌اند و همه ۳۰ دندان جدید آنها رشد کرده‌اند.

هنگامی که رشد دندان‌های دائمی شروع می‌شود و به تدریج این دندان‌ها در حال بیرون زدن از بافت لثه هستند، فشار روی ریشه دندان‌های شیری زیاد می‌شود و شرایط پیچیده‌ای را ایجاد می‌کند. معمولا وقتی بچه‌ گربه‌‌ها به سن ده هفتگی می‌رسند، روند رشد دندان‌های دائمی آنها شروع می‌شود.

در این مدت، بچه‌ گربه‌ها در غذا خوردن با مشکل مواجه می‌شوند، آب زیادی از دهانشان خارج می‌شود و ممکن است رفتار ناخوشایندی از خودشان نشان دهند. ممکن است دندان‌های شیری افتاده را روی زمین یا در جای خواب آنها ببینید اما معمولا این دندان‌ها هنگام غذا خوردن می‌افتند و بچه گربه‌ها آنها را همراه غذا می‌بلعند. اگر در مورد غذای گربه‌های عزیزتان مشکل یا سوالی دارید به شدت توصیه می‌کنیم مقاله آشنایی با شیوه خرید غذای گربه را مطالعه کنید.

بیشتر بچه‌ گربه‌ها تمایل دارند چیزی بجوند اما معمولا چیز اشتباهی را انتخاب می‌کنند. همچنین در این مدت، دهان آنها بوی خاصی می دهد. این بو کاملا طبیعی است و به مرور زمان کم می‌شود و با پایان روند رشد دندان‌های دائمی، از بین می‌رود.

نشانه‌های شروع رشد دندان‌ شیری گربه‌ها

 

تمایل به جویدن اشیاء در دسترس در زمان رشد دندان شیری گربه ها

اگر رشد دندان در بچه‌ گربه شروع شده باشد، شرایط سختی را تجربه می‌کند و احساس ناخوشایندی در ناحیه دهان و دندان دارد. می توانید با تشخیص به موقع دلیل این ناراحتی‌ها، به او کمک کنید. به نشانه‌های زیر توجه کنید:

 • کم‌اشتهایی
 • کندتر یا تندتر جویدن غذا
 • کاهش وزن
 • تمایل به جویدن اشیاء در دسترس
 • بوی بد دهان ناشی از التهاب خفیف لثه (هنگام رشد دندان‌های دائمی)
 • آب‌ریزش از دهان
 • خون‌ریزی لثه
 • لمس دهان با پنجه‌ها

البته بعضی از این نشانه‌ها بین چند بیماری مرتبط با دهان و دندان مشترک هستند. بهترین راه مراجعه به دامپزشک است.

مراقبت‌های ویژه در دوره رشد دندان‌ها

مراقبت‌های ویژه در دوران رشد دندان‌های شیری

سلامتی دهان به سلامتی دندان‌ها بستگی دارد. وقتی برای اولین بار بچه‌ گربه خودتان را به خانه می‌برید و هنوز درد مربوط به رشد دندان‌های دائمی شروع نشده است، زمانی ایده‌آل برای مسواک زدن دندان‌های بچه ‌گربه است. در مدت کوتاهی که دندان شیری گربه‌ها در حال افتادن هستند و دندان‌های دائمی رشد می‌کنند، توصیه می‌شود مسواک زدن را متوقف کنید. بهتر است با دامپزشک مشورت کنید؛ او می‌تواند به شما کمک کند برای مراقبت از دندان‌های ‌گربه، بهترین روش و محصولات را انتخاب کنید.

هنگامی که ‌گربه شما به جویدن چیزی احتیاج دارد تا کمی از حساسیت لثه‌هایش کم کند، چیز‌های مناسبی در اختیارش بگذارید. این چیزها باید به راحتی جویده شوند تا دندان‌های او آسیب نبینند.

چیزهای خطرناک و چیزهایی را که برای سلامتی ‌گربه مضر هستند، از دسترس او دور کنید. کابل‌های الکتریکی که برای بچه‌گربه‌ها جذابیت خاصی دارند، گیاهان سمی مانند سوسن یا لاله و وسایل چوبی که جویدن آنها باعث جراحت می‌شود، از وسایلی هستند که باید آنها را مخفی کنید یا به مکانی دور از دسترس بچه‌گربه‌ها انتقال دهید.

علاوه بر مسواک زدن منظم دندان‌های گربه در زمان‌های توصیه شده، تا رسیدن به سن هفت‌ ـ هشت ماهگی دندان‌های او را بررسی کنید تا رشد طبیعی داشته باشند. ممکن است ‌گربه‌ها دندان شیری پایدار و ناهنجاری دندانی داشته باشند. با ما همراه باشید؛ در ادامه درباره این مقاله از پت جان مشکل رایج توضیح می‌دهیم.

دندان شیری پایدار

در بعضی موارد، دندان دائمی کنار دندان شیری رشد می‌کند. اگر هنگامی که دندان دائمی به اندازه‌ای رشد کرده که کاملا قابل مشاهده است اما دندان شیری مرتبط هنوز وجود داشته باشد، این دندان شیری با عنوان دندان شیری پایدار شناخته می‌شود. در واقع، ریشه دندان شیری هنوز سالم است یا به صورت کامل از بین نرفته است و در نتیجه این دندان نمی‌افتد. این دندان شیری پایدار جای دندان دائمی را اشغال کرده است و در این شرایط، دندان دائمی با زاویه‌ای نامناسب یا در وضعیتی غیر طبیعی رشد می‌کند. نتیجه این روند، «مال‌اکلوژن» یا ناهنجاری دندانی است و وقتی ‌گربه‌ چیزی را گاز بگیرد، جای گاز گرفتنش غیر طبیعی است.

پایداری دندان‌ شیری در گربه‌ها در دندان‌های نیش فک بالا شیوع بیشتری دارد. بعد از این دندان‌ها، به ترتیب دندان‌های نیش فک پایین و دندان‌های ثنایا یا پیشین بیشترین شیوع را دارند. البته به ندرت، پایداری دندان‌های شیری در دندان‌های آسیای کوچک یا پیش‌آسیا هم دیده شده است.

مشکلات ناشی از پایداری دندان‌های شیری

باقی ماندن ریشه دندان و ازدحام دندان‌ها علاوه بر  ایجاد مشکلات بهداشتی، باعث بروز بعضی از بیماری‌های مرتبط با دهان و دندان می‌شود و در نتیجه عمر دندان را کم می‌کند. مهمترین این مشکلات و بیماری‌ها عبارتند از :

 • جرم دندان
 • پوسیدگی دندان
 • التهاب لثه
 • پیوره (بیماری بافت‌های اطراف دندان)
 • ضعیف شدن مینای دندان به دلیل سایش

همچنین در بعضی از موارد، رشد غیر طبیعی دندان‌های دائمی باعث ایجاد درد یا جراحت هنگام غذا خوردن می‌شود. برای نمونه، دندان نیش‌ دائمی فک پایین که با زاویه نامناسبی در قسمت داخلی فک رشد کرده است با سقف دهان برخورد می‌کند و باعث جراحت، درد و خون‌ریزی می‌شود.

درمان دندان شیری پایدار

درمان دندان های شیری گربه ها

وجود همزمان دندان شیری و دندان دائمی به هیچ وجه قابل پذیرش نیست. اگر ‌گربه شما این مشکل را دارد، باید در اسرع وقت توسط دامپزشک معاینه شود. اگر دندان شیری لق نشده باشد، کشیدن آن یک گزینه برای درمان است.

کشیدن زودهنگام دندان شیری پایدار، باعث می‌شود دندان دائمی حرکت کند و در محل مناسب خودش قرار بگیرد. این درمان سریع از ایجاد ناهنجاری دندانی جلوگیری می‌کند. اگر دندان شیری پایدار به موقع کشیده نشود، تنها راه درمان ناهنجاری‌ دندانی در بزرگسالی، ارتودنسی است.

منابع: vcahospitals و purina و wagwalking

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا