سگ

سگ مالتیز و هر آنچه در مورد آن باید بدانید

سگ مالتیز از نژاد سگ‌های عروسکی است و به خاطر اینکه همه بدن آنها را موهای سفید ابریشمی پوشانده است، زیبایی و شهرت ویژه‌ای دارند. این موهای صاف و پرپشت تا روی زمین می‌رسند. وقتی یک سگ از این نژاد آرایش مناسب دارد و به آرامی راه می‌رود، به نظر می‌رسد که تکه ابری روی زمین در حال حرکت است. در گذشته، مالتیزها رنگ‌های مختلفی داشتند اما امروزه همه آنها سفید هستند.

سگ مالتیز را بهتر بشناسیم

سگ‌های مالتیز مثل یک تیکه ابر هستند

جمجمه کمی گرد، بینی مشکی، گوش‌های کوچک و افتاده، چشم‌های تیره رنگ و تیزبین، پاهایی صاف و کوتاه و یک دم زیبا تصویر کاملی از یک سگ مالتیز است. قد مالتیزها از ۲۵ سانتی‌متر بلند‌تر نمی‌شود و معمولا در حدود ۳ کیلوگرم وزن دارند.

این سگ‌های باهوش و دوست‌داشتنی که به صاحبانشان علاقه زیادی پیدا می‌کنند، یکی از کوچک‌ترین‌ها در نژاد سگ‌های عروسکی و برای زندگی آپارتمانی گزینه بسیار مناسبی هستند. سگ مالتیز کراس در هر جایی که زندگی کند، خیلی سریع با محیط اطراف سازگار می‌شود و می‌تواند یک سگ نگهبان هوشیار و کار‌آمد باشد.

اگرچه خیلی ظریف به نظر می‌رسد اما می‌تواند قدرت زیادی از خودش نشان دهد. سگ‌های این نژاد پشم زیرین ندارند و به همین دلیل ریزش موی بسیار کمی دارند. بسیاری از مردم به دلیل اینکه مالتیزها آلرژی‌زایی ندارند، این نژاد را انتخاب می‌کنند. مالتیزها بین ۱۲ تا ۱۵ سال عمر می‌کنند.

آیا سگ مالتیز انتخاب خوبی است؟

سگ مالتیز بازیگوش و بامزه است

هر نژادی در کنار زیبایی‌ها و عادت‌های مطلوب، ویژگی‌های منفی هم دارد. مالتیزها گاهی اوقات با بچه‌های کوچک و سایر سگ‌ها ناسازگاری می‌کنند و ممکن است رفتار نامناسبی از خودشان نشان دهند. به ویژه توجه بیش از حد به آنها می‌تواند این ناسازگاری را بیشتر کند.

هنگامی که این نژاد ناسازگار می‌شود، به بعضی از افراد یا حیوانات خانگی به عنوان تهدیدی برای خودش یا صاحبش نگاه می‌کند و نسبت به آنها واکنش نشان می‌دهد؛ سروصدا می‌کند، رفتار هجومی نشان می‌دهد و حتی ممکن است به آنها صدمه بزند. اگر فرزند کوچکی در خانه دارید، حتی مالتیزهای آرام هم انتخاب خوبی برای شما نیستند. اگر مالتیز آرام شما به مالتیزی ناسازگار تبدیل شود، خیلی راحت به فرزند کوچکتان آسیب می‌زند.

البته مانند همه سگ‌ها باید آموزش‌های لازم به مالتیزها داده شود تا جایگاهشان در خانه شما را بشناسند، رفتار اجتماعی صحیحی از خود نشان دهند و در شرایط ویژه هم از شما پیروی کنند.

سلامتی این کوچولوهای خوشگل

سلامتی مالتیز

مالتیزها معمولا سالم هستند اما مانند نژادهای دیگر ممکن است به برخی از بیماری‌ها مبتلا شوند. البته مالتیز‌ها خیلی کم بیمار می‌شوند ولی برای شما که می‌خواهید از آنها نگهداری کنید، لازم است این بیماری‌ها و علائم آنها را بشناسید.

البته خرید یک توله سالم مهم‌تر است. سعی کنید از پرورش‌دهندگانی که مجوزهای بهداشتی لازم را دارند خرید کنید. حتی برخی از پرورش‌دهندگان برای توله‌ها و والدینشان گواهی سلامت می‌گیرند تا خریداران با اطمینان بیشتری حیوان خانگی خود را انتخاب کنند.

سگ مالتیز را هفتگی معاینه کنید. این کار باعث می‌شود تا علائم بیماری‌ها را زودتر تشخیص دهید و به موقع به دامپزشک مراجعه کنید. تغییر رنگ ناحیه‌ای از بدن، حساسیت‌های پوستی، التهاب چشم‌ها و علائمی از این قبیل می‌توانند نشانه ابتلا به یک بیماری یا ایجاد یک عفونت باشند. اگر می‌خواهید بیشتر در این‌باره اطلاعات کسب کنید، روی این لینک کلیک کنید.

اصول نگهداری از سگ مالتیز

سگ‌های این نژاد دوست دارند هر روز آنها را به پیاده‌روی ببرید و از بازی کردن خارج از خانه لذت می‌برند. آنها در هر سنی که باشند بازیگوش هستند. مالتیزها فعالیت زیادی دارند و شما به تلاش زیادی نیاز ندارید تا آنها را به فعالیت ترغیب کنید.

اگر می‌خواهید توله مالتیز خود را به پیاده‌روی طولانی ببرید، صبر کنید تا حداقل هشت‌ ماهه شود. تا قبل از این سن استخوان‌بندی او به رشد کافی برای پیاده‌روی طولانی نرسیده است. او هنوز باید در خانه و با هر سرعتی که می‌تواند قدم بزند. بهتر است قبل از شروع فعالیت‌های شدید در هشت‌ ماهگی، او را برای معاینه پیش دامپزشک ببرید.

مالتیزها مانند بسیاری از سگ‌های خانگی دیگر، نمی‌توانند گرمای زیاد و سرمای شدید را تحمل کنند. باید به آنها آموزش دهید تا در روزهایی که هوا مناسب آنها نیست، در خانه بمانند.

اگر می‌خواهید سگ‌های این نژاد کاری را یاد بگیرند، به آنها برای تلاششان پاداش دهید؛ در این صورت خیلی سریع یاد می‌گیرند. مالتیزها مدت زیادی است که کنار انسان‌ها زندگی می‌کنند و به توجه زیادی نیاز دارند و اگر تنها بمانند خیلی مضطرب می‌شوند. اگر هر روز ساعت‌های زیادی آنها را تنها بگذارید، سر‌وصدای زیادی به راه می‌اندازند و خراب‌کاری می‌کنند.

غذای سگ مالتیز

تغذیه سگ های مالتیز با هم یکسان نیست

هر روز بین ۱/۲ تا ۱/۴ پیمانه غذای خشک مرغوب برای مالتیزها کافی است، اما باید این مقدار را در دو وعده دریافت کنند.

مراقب اضافه وزن آنها باشید؛ غذا را در دسترس آنها نگذارید و دو بار در روز خودتان به آنها غذا بدهید. با یک بغل کردن ساده می‌توانید اضافه وزن او را تشخیص دهید.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، تناسب تغذیه و شرایط جسمانی حیوان خانگی شما است. غذای سگ مالتیز باید با سن، وزن، میزان فعالیت و متابولیسم تناسب داشته باشد. مانند اعضای یک خانواده که هر کدام باید تغذیه مناسب با خودش را داشته باشد، همه سگ‌های این نژاد هم به غذای یکسانی نیاز ندارند. برای نمونه مالتیزی که فعالیت بیشتری دارد، می‌تواند غذای بیشتری دریافت کند. فراموش نکنید که کیفیت غذا نیز مهم است؛ هرچه کیفیت غذا بالاتر باشد، مقدار کمتری از آن مناسب است.

نظافت و آرایش مالتیز

آرایش کردن سگ مالتیز

هر روز موهای این کوچولوهای قشنگ را به آرامی شانه بزنید. این کار علاوه بر حفظ نظافت مو، از ایجاد گره در مو هم جلوگیری می‌کند. مالتیزهای زیبا به خاطر داشتن موهای بلند، زود کثیف می‌شوند و هفته‌ای یک بار به شست‌وشو نیاز دارند.

باید حداقل هفته‌ای یک بار گوش‌های مالتیز را معاینه کنید. اگر حساسیت پوستی مشاهده کردید یا گوش‌ها بوی بدی دارند، حتما او را پیش دامپزشک ببرید. موهای زیادی روی گوش آنها رشد می‌کند که باید اصلاح شوند. از دامپزشک یا آرایشگر حیوانات خانگی کمک بگیرید یا از آنها بخواهید تا نحوه صحیح انجام این کار را به شما آموزش دهند.

یک یا دو مرتبه در ماه ناخن‌های سگ‌های این نژاد را کوتاه کنید. فقط مراقب باشید؛ ناخن‌های پای سگ رگ‌های خونی دارند و اگر بیش از اندازه کوتاه شوند، خون‌ریزی ایجاد می‌شود. اگر مراقب نباشید، دفعه بعدی که می‌خواهید این کار را انجام دهید، سگتان همکاری لازم را نخواهد داشت. اگر تجربه این کار را ندارید، بهتر است از دامپزشک یا آرایشگر حیوانات خانگی کمک بگیرید.

برای تغذیه مالتیز از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید و قبل از هر وعده، ظرف غذایش را بشویید.

دندان‌های مالتیز را دو یا سه مرتبه در هفته مسواک بزنید. این کار از تشکیل جرم و تجمع باکتری‌های بیماری‌زا جلوگیری می‌کند. البته برای جلوگیری از بیماری‌های لثه و رفع بوی بد دهان، بهتر است هر روز دندان‌های او را مسواک بزنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا