سگ

سگ هاسکی مالاموت، آرام و باوقار اما بازیگوش

سگ هاسکی مالاموت یکی از سگ‌های باهوش حیوانات باهوشی هستند. آن‌ها می‌توانند در مقام یک نگهبان تمام وقت برای حراست از داشته‌هایتان به کار آیند، در مقام یک دوست غیرانسانی سال‌ها با شما زندگی کنند و یا اینکه مانند یک نیروی قدرتمند طبیعی در خدمت وظایف خطیری همچون پاسبانی از گله‌ها تا کشف مواد مخدر مورد استفاده قرار گیرند.

همین جایگاه مفید است که سگ‌ها را برای قرن‌ها تبدیل به حیوان مطلوبی برای انسان‌ها کرده است و بعدها به عنوان یک حیوان خانگی انتخاب شد. در این بین هر کسی که به هر دلیلی می‌خواهد از توانمندی‌های سگی بهره‌مند باشد، علاقه دارد تا آن سگ از یک نژاد برتر همراه با قدرت بدنی بالا در کنار زیبایی به همراه نمایش قدرت در اندام‌هایش داشته باشد. اگر همراه با این ایده‌ها در فکر تهیه سگی باشید، یکی از گزینه‌های مطلوب برای شما خواهد شد.

ویژگی‌های ظاهری سگ هاسکی مالاموت

اندامی پوشیده از موهای بلند، در کنار یک دم پشمی شکل، همراه با پوزه‌ای کشیده و گوش‌هایی تیز و استوار در قامتی شبیه به گرگ‌ها، توصیف یک سگ هاسکی مالاموت است. اگر بخواهیم این سگ را در یک جمله توصیف کرده باشیم، باید بگوییم گویا گرگی است که در قامت سگی وفادار و باهوش خودنمایی می‌کند.

سگ هاسکی مالاموت از نژادهای بسیار قدرتمند و در عین حال بسیار باهوش در جمع دیگر سگ‌سانان است. سگی که ریشه‌های اصالت آن را باید در سرزمین‌های سرد شمال کانادا جستجو کرد. شاید همین اصالت سردی که دارد باعث شده تا این سگ توانمند در ایران به ندرت دیده شود. چراکه کمتر فضایی در ایران می‌تواند پاسخگوی ذات سرد زیست این سگ زیبا و اصیل باشد.

جذاب‌های لعنتی دوست داشتنی

هاسکی از نظر زیبایی و جذابیت ویژگی‌هایی دارد که او را نسبت به سایر نژادهای سگ خاص کرده و طرفداران خاص خودش را هم پیدا کرده است. جذبه و چهره با ابهتی که سگ هاسکی مالاموت دارد به او یک وقار همیشگی بخشیده است. این سگ در رنگ‌های غالباً سفید و یا خاکستری و گاهی ترکیبی از این دو رنگ دیده می‌شود. البته به ندرت در رنگ‌های مشکی، قهوه‌ای و حتی قرمز هم یافت می‌شود.

هاسکی مالاموت از جمله سگ‌های سنگین وزن است و چه نر و چه ماده آن در هنگام بلوغ می‌تواند تا ۴۰ کیلوگرم وزن داشته باشد. در عین حال همراه با این وزن به نسبت سنگین، صاحب قدی در حدود ۶۰ سانتیمتر خواهند شد که از این حیث در جمع سگ‌های میان قد قرار می‌گیرند. از این رو می‌توان حدس زد که سگ هاسکی مالاموت یک سگ عضلانی است.

کاملاً هم درست زدید. چرا که همراه با سگ هاسکی مالاموت، حس همراهی با یک سگ بسیار قدرتمند، گرگ صفت، عضلانی و هر لحظه آماده برای حمله‌ور شدن همراه شما خواهد بود؛ اما نگران نباشید، سگ هاسکی مالاموت درست عکس این توصیف سرسختانه از او، یک سگ بسیار وفادار است که علاقه بسیار زیادی برای ابراز محبت دارد.
بعضی از گونه‌های هاسکی مانند همین هاسکی مالاموت گلد جثه‌ای کوچک‌تر نسبت به نژادهای دیگری مثل هاسکی خاکستری رنگ دارند.

خلق و خوی دوست داشتنی سگ هاسکی مالاموت

خلق و خوی سگ هاسکی مالاموت

سگ هاسکی مالاموت از جمله سگ‌های باهوش است و این هوش بالا باعث شده تا هاسکی‌ها نسبت به سگ‌های دیگر به شدت حیوانات کنجکاوی باشند. همین حس کنجکاوی آن‌ها را بسیار پر جنب و جوش و بازیگوش کرده است. اگر فکر می‌کنید مانند سگ‌های همیشه خسته معروف در انیمیشن‌های تلویزیونی، هاسکی هم تمام روز را در فکر خواب و خوراک باشد سخت در اشتباهید.

این سگ گویا نمی‌تواند در یک جا بند شود. از این رو کاملاً مناسب کسانی است که دوست دارند یک سگ پرهیجان و بازیگوش را وارد زندگی خود کنند. این هیجان تا حدی زیاد است هرگز نباید سگ‌های هاسکی را به مدت طولانی تنها در خانه رها کرد؛ در غیر این صورت پس از بازگشت به خانه باید انتظار خسارت‌های بسیار زیادی را داشته باشید.

گرگ‌نماهای ریلکس

یکی از مشخصه‌های سگ هاسکی مالاموت، زندگی آرامی است که برای خودش تدارک می‌بیند. گویا فقط ظاهر این سگ شبیه به گرگ‌ها است و خلق و خوی درنده آن‌ها را ندارد. از این رو این سگ چندان مناسب برای پاسبانی نیست. بازیگوشی، جنب و جوش فراوان در کنار ذات مهربانی که دارد، اصلاً آن را مطلوب برای مسئولیت سرسخت و خشنی مانند نگهبانی و پاسبانی نخواهد کرد. جالب است بدانید به قدری این سگ بازیگوش و مهربان است که حتی ممکن است با دزدی که به منزلتان آمده نیز دوست شود!

در همان ایام قدیم نیز از این سگ به عنوان سگ نگهبان استفاده نمی‌شده است و بیشتر به عنوان سگ سورتمه‌های معروف آلاسکایی شناخته می‌شده است. برای کشیدن این سورتمه‌ها به سگ‌هایی با قدرت دویدن بالا نیاز است. انسان‌ها، همراه با توانمندی‌های این نژاد سگ توانسته‌اند در قلب سرزمین‌های یخی شمال قاره آمریکا پای گذارند.
به طور کلی می‌توان گفت سگ هاسکی یک سگ کاملاً مطلوب برای ماندن در میان انسان‌ها است. هاسکی برای خانواده‌ای که در آن بزرگ می‌شود، خیلی اهمیت قائل است و تقریباً عاشق آن‌ها می‌شود. بسیار وفادار، با حافظه قدرتمند و در عین حال آرام و دوست داشتنی است.

نژادهای معروف این حیوان دوست داشتنی

همان طور که گفته شد، سگ‌های هاسکی سابق بر این به عنوان بهترین انتخاب برای کشیدن سورتمه‌ها در سرزمین‌های یخ بسته آمریکایی بوده‌اند؛ اما اکنون در فضای خانوادگی از آن‌ها استقبال می‌کنند.

شاید تا اینجا بین نژادهای مختلف سگ هاسکی گیج شده باشید، خب ما پیشنهاد می‌دهیم هم ادامه همین مطلب را بخوانید و هم اگر علاقه خیلی زیادی به این مطلب دارید، این مطلب را مطالعه کنید.

آرامش ذاتی این سگ در کنار هوش بالا و در عین حال چهره جذابی که دارد باعث شده تا بسیاری از علاقه‌مندان در داشتن سگ همراه با محیط خانه و خانواده، این گونه از سگ را بپسندند.

در این همراهی غالباً سعی بر آن است که با گونه‌های زیباتری از سگ هاسکی مالاموت باشند. به هر حال سگی که قرار است در محیط خانه همراهتان زندگی کند، داشتن جنبه زیبایی بصری در آن نیز اهمیت پیدا می‌کند. اگر چه این سگ ذاتاً سگ زیبایی است؛ اما در این بین برخی از نژادها مانند  گلد یا مو بلند بیشتر از دیگر نژادها مورد توجه قرار گرفته‌اند.

سگ هاسکی مالاموت گلد

البته رنگ مو در غالب سگ‌های هاسکی سفید مایل به خاکستری است. گاهی هم لکه‌های بزرگ و سیاهی در این سفیدی نقش می‌بندد؛ اما رنگ سفید مقداری به طلایی می‌زند. شاید نتوانید در تمام هاسکی‌ها متوجه این طلایی شدن مو باشید؛ اما در برخی از گونه‌ها به وضوح رنگ طلایی قابل مشاهده است. این گونه از هاسکی‌ها، به سگ هاسکی مالاموت گلد معروف‌اند.

سگ هاسکی مالاموت گلد اندکی کوچک‌تر از انواع خاکستری رنگ است و وزن آن بیشتر از ۳۰ کیلوگرم نخواهد شد. همین جنبه کوچک‌تر بودن نسبت به نژادهای خاکستری رنگ در کنار زیبایی بیشتر آن، گلد این نژاد سگ را به یک انتخاب جذاب برای نگهداری در خانه تبدیل کرده است.

سگ هاسکی مالاموت مو بلند

در مقابل گونه دیگری با نام سگ هاسکی مالاموت مو بلند وجود دارد که آن هم جذابیت‌های خودش را برای نگهداری خواهد داشت.

همان طور که گفتیم، این نژاد سگ یک سگ بومی در مناطق سردسیر است و برای ماندن در این مناطق موهای پرپشت و خاصی دارد که می‌تواند به راحتی اندام‌های او را در بطن سردترین زمستان‌ها، گرم نگه دارد. در این بین گونه‌ای از هاسکی وجود دارد که ذاتاً دارای موهای بلندتری است.

موهای بسیار بلند این گونه، چهره جذابی به سگ هاسکی مالاموت مو بلند بخشیده و باعث محبوب او شده است. البته موی بلند در این گونه از هاسکی جدا از زیبایی، جذابیت و ابهت آن‌ها را دو چندان کرده است.

سگ هاسکی مالاموت سفید

یکی دیگر از نژادهای جذاب هاسکی، سفید آن است. این نژاد از هاسکی‌ها اصالتاً از شمال سیبری آمده‌اند؛ یعنی درست از میان برف‌ها و مانند تمام حیوانات بومی سرزمین‌های برفی دارای رنگ سفید هستند. این رنگ برفی در سگ هاسکی مالاموت سفید همراه با چشمان آبی زیبایشان جذابیت آن‌ها را دو چندان کرده است.

سگ هاسکی مالاموت و زندگی در برف و سرما

چگونه از این نژاد نگهداری کنیم؟

اگر قصد نگهداری از سگ‌ها را در محیط خانه دارید، یقیناً انواع هاسکی می‌تواند انتخاب‌های جذابی برای شما باشند؛ اما این سگ‌های جذاب به این سادگی‌ها در فضاهای خانگی بند نمی‌شوند. سگ پر جنب و جوش و فعال و بسیار پرانرژی و در عین حال کنجکاوی مانند هاسکی، شرایط نگهداری آسانی نخواهد داشت؛ اما این طورها هم نیست که نشود آن را در محیط خانه نگهداری کرد.

قبل از هر چیز، بگذارید نکاتی از خلق و خوی این نژاد سگ را خاطرنشان کنیم.
سگ هاسکی مالاموت، یک سگ بومی مناطق سردسیر است. پس ذاتاً موی بلند و پرپشتی دارد و در عین حال طاقت محیط‌های گرم را نخواهد داشت. از این رو در فصل تابستان لازم است محیط زندگی این سگ‌ها را خنک نگه دارید.

سگ هاسکی مالاموت، لذت بسیاری را از حفر کردن زمین می‌برد. لازم است این ذات پرشور برای او به هر صورت تأمین شود. اگر هاسکی نتواند زمین را حفر کند در دراز مدت افسرده خواهد شد یا در پاره‌ای از موارد خوی وحشی خواهد گرفت. حفر کردن زمین به نوعی باعث تخلیه انرژی و آرامش روانی در انواع هاسکی است.

در عین حال این سگ، بسیار پر جنب و جوش است. از این رو نمی‌توان آن‌ها را در فضاهای کوچک محدود کرد. نگهداری از آن‌ها مستلزم این است که یک خانه بزرگ یا حیاط دار داشته باشید.

برای سگ هاسکی مالاموت داشتن قلمرو یعنی همه چیز. آن‌ها دوست دارند که در فضایی که به عنوان قلمرو آن‌ها تعریف شده است، قدم بزنند و آن حس مالکیت حیوانی خود را داشته باشند. نکته در زیاده‌خواهی سگ‌های هاسکی است. این سگ را نمی‌توان راضی به داشتن یک قلمرو کوچک نمود.

در مورد دوران تولگی بدانید

با تمام توصیفاتی که از خلق و خوی انواع سگ هاسکی مالاموت داشتیم؛ ظاهراً این سگ‌ها برای زندگی خودشان نیاز به فضاهای بزرگی دارند. از این رو توصیه نمی‌شود که آن‌ها را در محیط‌های محدود و عاری از باغ و باغچه در فضاهای آپارتمانی نگهداری کنید؛ اما اگر واقعاً علاقه دارید که صاحب یک هاسکی جذاب و پرشور باشید و در عین حال نمی‌توانید حیاط خانه‌ای را در اختیار او بگذارید، پس لازم است دست به کار شوید و این سگ‌های پرهیجان را از سنین تولگی تربیت کنید.

سگ هاسکی توله کاملاً مناسب برای کسانی است که می‌خواهند در فضاهای آپارتمانی آن‌ها را نگهداری کنند. چراکه می‌توانید این سگ هاسکی توله را از همان کودکی تحت یک تربیت مناسب با سلیقه خودتان عادت دهید.

سگ هاسکی توله بسیار منعطف است و می‌تواند به سرعت تابع خواسته‌های شما شود و همراه با خلق و خویی که شما دوست دارید، بزرگ شود. البته این طور نیست که مثلاً ذات حفاری خود را به طور کامل کنار بگذارد؛ ولی می‌توانید او را به نحوی تربیت کنید که متوجه باشد تنها در زمانی که خارج از خانه است و در باغ و باغچه‌ای و شاید پارکی به سر می‌برد، خلق و خوی حفاری خود را دنبال کند.

سگ هاسکی مالاموت یک سگ آرام، باوقار و جذاب است. حقیقتاً هیچ کسی را نمی‌توان پیدا کرد که با دیدن این نژاد احساس انزجار گونه داشته باشد. از سویی دیگر این سگ سعی در برقراری رابطه صمیمی با صاحب خود دارد. تمام این خصوصیات همه آن چیزی است که از نگهداری سگ می‌خواهید؛ اما به هر صورت وقتی می‌خواهید صاحب یک سگ هاسکی مالاموت باشید، باید فکری هم برای ذات پر جنب و جوش آن کرده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا