سگ

آشنایی با شپش سگ و راه های از بین بردن آن

نگهداری از حیوانات خانگی، خصوصا سگ‌ها، یکی از لذت بخش‌ترین کارها برای یک انسان علاقه‌مند به حیوانات است. حتی از نظر علمی هم ثابت شده که مراقبت از سگ یا حیوانات دیگر، در درمان افسردگی، حفظ روحیه بیماران صعب العلاج و کوتاه شدن دوره نقاهت بیماران موثر است. اما نباید تنها به نگهداری و تامین خورد و خوراک حیوان اکتفا کرد. بلکه رسیدگی به بهداشت نیز یکی از مهم ترین بخش های نگهداری از حیوانات است. در غیر این صورت ممکن است با مشکل شپش سگ و امثال آن مواجه شوید.

با توجه به این که وجود شپش در بدن سگ‌ها معضلی بزرگ و بسیار رایج است و هیچ کس دوست ندارد که سگ عزیزش با چنین مشکلی دست به گریبان شود، در این مقاله شما را با شپش، راه‌های تشخیص و از بین بردن آن آشنا می‌کنیم. فراموش نکنید که چکاپ دائمی حیوانات توسط دامپزشک و تزریق به موقع واکسن‌ها و استفاده از داروهای انگل‌کش می‌تواند در جلوگیری و تشخیص زود هنگام بسیاری از بیماری‌های حیوانات موثر باشد.

همچنین به شما توصیه می‌کنیم برای حفظ سلامت سگتان حتما مقاله آشنایی با لیست غذاهای ممنوعه برای سگ را نیز مطالعه کنید.

شپش سگ چیست؟

حتما بارها در مورد وجود شپش، کنه و دیگر حشرات خون‌خوار بر روی بدن سگ‌ها شنیده‌اید. شپش حشره بسیار ریزی است که بدن پوشیده از مو و خز سگ‌ها را برای زندگی انتخاب می‌کند. این حشره خود را به انتهای ساقه موی سگ، یعنی قسمتی که مو از پوست بیرون می‌آید، می‌رساند و سپس نیش خود را در بدن سگ فرو کرده و شروع به مکیدن خون حیوان می کند.

شپش‌ها به سرعت تکثیر می‌شوند و در سراسر بدن سگ‌ها تخم‌گذاری می‌کنند و اگر به طور منظم بر بهداشت سگتان نظارت نداشته باشید، ممکن است ناگهان متوجه آلوده شدن بدن سگتان به این انگل خونخوار شوید.

شپش سگ یه انگل خونخوار است

آیا شپش سگ و انسان مشترک است؟

یکی از نگرانی‌های صاحبان سگ‌هایی که دچار بیماری شپش شده‌اند، آن است که آیا شپش سگ‌ها به انسان‌ها نیز سرایت می‌کند؟ این نگرانی خصوصا در افرادی که دارای فرزند کم سن هستند بیشتر خواهد شد. زیرا بچه‌ها به اندازه افراد بزرگسال قادر به ضدعفونی دست‌ها و موهایشان پس از برخورد با سگ آلوده نیستند و ممکن است به سرعت به شپش مبتلا شوند.

حتی ممکن است خودتان از سگ‌ها نگهداری نکنید، ولی دائما به منظور امداد و غذارسانی به حیوانات بی‌پناه، با سگ‌های بی‌خانمان در تماس بوده و نگران ابتلا به شپش باشید. اما باید بگویم که خیالتان از این بابت کاملا راحت باشد. زیرا شپش بدن سگ‌ها با شپش بدن انسان متفاوت است.

به بیان دیگر شپش سگ و انسان مشترک نیست و شپش سگ‌ها هیچ علاقه‌ای به زندگی در بدن انسان ندارد. البته ممکن است اتفاقی شپش از بدن سگتان روی بدن شما منتقل شود و حتی اقدام به مکیدن خونتان کند. اما می‌توانید به راحتی آن را از پوستتان جدا کرده و له کنید یا به هر روش دیگری بکشید.

البته مشترک نبودن شپش انسان‌ها و سگ‌ها به این معنی نیست که می‌توانید نسبت به این مشکل سگتان بی‌تفاوت باشید.

بلکه باید فورا برای کشتن شپش سگ و درمان او اقدام نمایید. زیرا وجود شپش در بدن سگ ها علاوه بر اینکه باعث خارش شدید و ریزش موی آن‌ها می‌شود، ممکن است به کم‌خونی حیوان منجر شود، که این مساله بسیار خطرناک است.

همچنین اگر سگ دیگری در خانه دارید که هنوز آلوده نشده است، بهتر است مدتی از سگ آلوده دور بماند و شاید بهتر باشد با نظر پزشک، سگ سالم نیز تحت درمان شپش قرار گیرد.

شپش سگ را با دقت از بدن او جدا کنید

علائم شپش سگ چیست؟

خوشبختانه وجود انگل در بدن سگ همراه با علائمی است که به تشخیص این مشکل کمک می‌کند و می‌توانید پس از مشاهده این نشانه‌ها به بررسی موها و پوست سگ پرداخته و فورا وجود این حشره آزاردهنده را تشخیص دهید و برای کشتن این موجود ریز آزاردهنده، خود اقدام کنید. بعضی از علائم این بیماری به شرح زیر است:

خارش بدن

وجود سپس در بدن سگ باعث خارش شدید پوست او شده و مشاهده خواهید کرد که سگتان دائما بی‌قرار است و در حال خاراندن قسمت‌های مختلف بدنش می‌باشد. حتی اگر مشکل او شدید باشد، ممکن است سگتان نتواند بیش از چند لحظه آرام بگیرد.

ریزش مو

در مواردی که شپش سگ شدید شده باشد، ممکن است موی قسمت‌هایی از بدن او (مخصوصا قسمت‌هایی که بیشتر می‌خاراند) ریزش پیدا کند و شاهد تاسی موضعی در بدن سگتان باشید.

زخم و پوسته

اگر خوب به بدن سگتان و قسمت‌هایی که بیشتر می‌خاراند نگاه کنید، ممکن است با پوسته پوسته شدن بدن حیوان مواجه شوید.

مشاهده

بله، در صورتی که با دقت لابه‌لای موهای سگتان را نگاه کنید، ممکن است بتوانید شپش‌ها را در انتهای ساقه موهای او بیابید و مطمئن شوید که سگتان با یک مشکل جدی، اما درمان پذیر مواجه شده است.

راه‌های از بین بردن شپش

اگرچه وجود شپش در بدن سگ‌ها یک مشکل جدی است و آن‌ها را بسیار آزار می‌دهد، اما می‌توانید با روش‌های مختلف، سگتان را از شر شپش‌های مزاحم راحت کنید. در ادامه چند روش شناخته شده و موثر برای کشتن این مزاحم را به شما معرفی می‌کنیم. می‌توانید با نظر پزشک از یک یا چند روشبه صورت هم زمان استفاده کنید.

کوتاهی مو

شپش‌ها به راحتی در میان انبوه موهای سگ پنهان می‌شوند و شروع به تکثیر می‌کنند. پس در قدم اول باید موهای سگتان را کوتاه و مرتب کنید. چون وی ژولیده محل زندگی بهتری برای شپش‌ها است. بهتر است برای کوتاه کردن موی سگتان از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید.  زیرا در این دوران بدن سگ به شدت خارش دارد و سگتان برای اصلاح آرام نمی‌گیرد. همچنین ممکن است پوست بدنش به دلیل گزش شپش‌ها ملتهب باشد و اصلاح کردن توسط فرد ناشی او را بیشتر آزار دهد.

استفاده از اسپری شپش سگ

تقریبا در همه پت ‌شاپ‌ها اسپری های مخصوصی برای از بین بردن انگل‌های خارجی بدن سگ ها مانند شپش، کنه، کک و… وجود دارد که با عنوان اسپری شپش سگ نیز شناخته می‌شوند و تاثیر نسبتا خوبی در از بین بردن انواع حشراتی که ممکن است بین موهای سگ‌ها جا خوش کنند، دارند.

استفاده از این نوع اسپری‌ها بسیار آسان است. تنها کافی است مطابق با دستور مصرف نوشته شده روی بطری، محلول را از فاصله حدودا ۱۵ سانتی‌متری روی موهای سگتان اسپری کنید. دقت کنید که محلول وارد چشم‌ها، گوش ها و دهان سگتان نشود. پس از اسپری کردن محلول نیز چند ساعت سگتان را نوازش نکید.

اسپرس شپش سگ بسیار ارزان قیمت است و می‌توانید از آن برای ضد شپش کردن محل خواب سگ آلوده نیز استفاده کنید.

قلاده مخصوص

قلاده‌های مخصوصی برای سگ‌ها تولید شده است که خاصیت ضد حشره دارند و سگ‌ها را از شپش، کنه و امثال این نوع حشرات در امان نگاه می‌دارند. اما باید در استفاده از قلاده ضد شپش بسیار دقت کنید و به خصوص در روزهای اولیه استفاده از آن حواستان به سگتان و پوست اطراف گردن او باشد. زیرا بعضی از سگ‌ها به قلاده‌های ضد شپش حساس هستند.

شستشوی سگ برای رفع شپش

مصرف شامپو شپش سگ

شامپوهای مخصوص و بسیار موثری تحت عنوان شامپو شپش سگ در پت شاپ‌ها وجود دارد که باید مطابق با دستور مصرف نوشته شده روی بسته‌بندی شامپو، بدن سگتان را به طور کامل با آن‌ها بشویید و خشک کنید تا از دست شپش‌ها راحت شوید. بسته به شدید بودن مشکل، ممکن است نیاز باشد که چندین مرتبه از این شامپو استفاده نمایید. فراموش نکنید که پس از حمام کردن سگ، از نرم‌کننده‌های مخصوص استفاده کنید تا پوست سگتان که بخاطر شپش‌ها ملتهب است، خشک نشود.

همچنین به یاد داشته باشید که حتما از شامپو شپش سگ استفاده کنید. این شامپو را برای حیوان دیگری بجز سگ، مصرف نکنید.

جدا کردن شپش

یکی از راه‌های رهایی از شپش، جدا کردن آن‌ها از روی پوست حیوان است. البته این روش باید در کنار یکی از راه‌های دیگر مانند شامپو یا اسپری شپش سگ انجام شود. برای جدا کردن شپش‌ها از بدن حیوانات خانگی باید بسیار با حوصله باشید و ترجیحا از یک موچین یا پنس استفاده کنید.
برای جدا کردن شپش، آن را با پنس به آرامی بگیرید، به گونه ای که له نشود، سپس شپش را در جهت خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید تا از بدن سگ جدا شود. پس از جداسازی برای کشتن شپش سگ آن را در آب ژاول بیندازید. در مرحله بعدی باید پوست سگ را به دقت بررسی کنید تا احتمالا نیش شپش در پوستش باقی نمانده باشد. زیرا باعث التهاب خواهد شد. در نهایت پوست ملتهب سگ را با محلول مخصوص، ضدعفونی کنید.

تمیز کاری

ممکن است تعدادی از شپش‌های بدن سگ، در محل خواب او یا فرش‌هایتان افتاده باشند و علی‌رغم اینکه بدن سگتان را با روش‌های مختلف پاکسازی می کنید، مجددا شپش‌ها با خوابیدن در تخت یا درازکشیدن روی فرش، در بدن او جا خوش کنند. پس هم‌زمان با پاکسازی بدن حیوان، فرش‌ها و روی مبل‌ها را جارو بزنید و رخت خواب سگتان را به خوبی تمیز کنید (می‌توانید برای محکم‌کاری از اسپری شپش سگ استفاده نمایید).

 

جمع‌بندی

مراقبت از سگ‌ها کار راحتی نیست، اما مسلما یکی از وظایف صاحبان حیوانات خانگی‌ است. اگر شپش، سگ شما را آزار می‌دهد باید به این مساله رسیدگی کنید و سریعا مشکل این حیوان نازنین را حل کنید. لطفا این کار را تمام و کمال انجام دهید. خارش ناشی از نیش شپش‌ واقعا سگ‌ها را اذیت می‌کند. پس همانطور که در مقاله خواندید این مزاحم را از بدن سگ جدا کنید و مراقب جای نیش شپش باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا