گربه

آشنایی با علائم بلوغ گربه نر و ماده

اگر یک دوست دار واقعی حیوانات باشید، حتما می‌دانید که بهترین سن برای به سرپرستی گرفتن یک گربه، پس از دو ماهگی او است. در واقع اگر گربه‌های با سن کمتر را از مادرشان جدا کنید، علاوه بر اینکه ممکن است به دلیل نگهداری نادرست باعث مرگ بچه گربه شوید، حتما در آینده شاهد بیماری و مشکلات مربوط به سیستم ایمنی در او خواهید بود. اما مورد دیگری که باید پس از به سرپرستی گرفتن یک بچه گربه، برای آن آماده باشید، بروز علائم بلوغ گربه است.

گربه‌های نر و ماده درست مانند انسان ها، پس از رسیدن به سن بلوغ دچار تغییرات رفتاری می‌شوند. این تغییرات در گربه‌های ماده تفاوت‌هایی با گربه‌های نر دارد. برای مثال، پریود شدن گربه ماده پس از رسیدن به بلوغ برای عده زیادی از سرپرستان گربه ها مهم است. اگر شما هم به اطلاعاتی در این مورد نیاز دارید، می‌توانید در مقاله علائم پریود شدن گربه در مورد آن بخوانید و یاد بگیرید.

اما تنها علائم بلوغ گربه ماده مشهود و قابل تشخیص نیست. حتی شاید بتوان گفت نشانه‌های بلوغ گربه نر به مراتب شدیدتر و جدی تر از گربه‌های ماده است.

نشانه‌های بلوغ  گربه نر چیست؟

بعد از رسیدن به سن تقریبا شش ماهگی، شاهد پدیدار شدن علایم بلوغ گربه نر خواهید بود. برخی از این نشانه ها بسیار غیر قابل تحمل هستند و سرپرستان آن ها را خسته و درمانده می‌کنند. اما با آگاهی از این نشانه ها می‌توانید بهترین رفتار را با گربه خود داشته باشید تا هم خودتان کمتر اذیت شوید و هم تا حد امکان گربه را آرام کنید. البته پس از انجام عمل عقیم سازی از این مشکلات رهایی خواهید یافت.

نشانه گذاری

یکی از بدترین علائم بلوغ گربه‌های نر که می تواند سرپرستشان را تا مرز جنون پیش ببرد، نشانه گذاری محل سکونت با ادرار است. گربه قصد دارد با گذاشتن ردی از بوی خود، به دیگر گربه‌های نر نشان دهد که حاکم این منطقه است. بنابراین در گوشه و کنار خانه و روی وسایل خانه ادرار خواهد کرد.

علائم بلوغ گربه

دعوا با دیگر گربه ها

یکی دیگر از نشانه‌های بلوغ گربه نر که می تواند برای او خطرناک باشد، پرخاشگری و تمایل به دعوا با دیگر گربه‌های نر است. بسیاری از گربه‌های خانگی طی دعوا با گربه‌های خیابانی از ناحیه چشم دچار جراحت‌های غیر قابل درمان می شوند یا آسیب‌های دیگری می بینند که دل صاحبشان را به درد می آورد.

فرار

گربه‌ ها، خصوصا گربه‌های نر، پس از رسیدن به بلوغ تمایل شدیدی به فرار مردن از خانه برای پیدا کردن جفت دارند. در این حالت بسیاری از گربه ها گم می‌شوند. همچنین گاهی برخی از گربه‌های نر خود را از پنجره به بیرون پرت می‌کنند و صدمه می‌بینند. تعداد زیادی از گربه‌های نر نیز پس از رسیدن به بلوغ و در فصل جفت گیری دائما نزدیک پنجره هستند و به دنبال راهی برای فرار یا پیدا کردن جفت هستند.

رفتار عصبی و پرخاشگرانه

یکی دیگر از علائم بلوغ گربه نر و حتی ماده، عصبی شدن و پرخاشگری است. به گونه‌ای که ممکن است گربه در این دوران حتی حوصله صاحب خود را هم نداشته باشد و دائما او را چنگ بزند یا گاز بگیرد.

ایجاد سر و صدا

بسیاری از گربه‌های نر پس از رسیدن به بلوغ شروع به میو کردن و ایجاد سر و صدای بلند و متفاوت از حالت عادی خود می‌کنند. این مساله مرتبط با کلافگی و پرخاشگری حیوان است.

علایم بلوغ گربه نر پرشین

گربه پرشین یکی از محبوب ترین نژادهای گربه‌های خانگی است. البته نمی‌توان زحمت نگهداری از موهای بلند این گربه ها را نادیده گرفت. به همین دلیل است که بسیاری از علاقه مندان به گربه‌های پرشین، نگران مضاعف شدن زحمت نگهداری از این گربه‌های اشرافی و زیبا هستند. اگر شما هم نگران این مساله هستید، باید بدانید که علائم بلوغ گربه پرشین نیز تقریبا همانند نشانه‌های بلوغ گربه نر نژادهای دیگر است.

البته گربه‌های پرشین به طور کلی خلق و خوی آرام و رفتاری متین دارند. در نتیجه پس از رسیدن به بلوغ هم نسبت به بسیاری از نژادهای دیگر آرام تر و باوقارتر رفتار خواهند کرد. پس از عقیم سازی نیز رفتارشان بسیار متعادل تر و آرام تر خواهد شد. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم زیاد نگران بلوغ گربه پرشین نر خود نباشید.

گربه بالغ در حال جراحی

عقیم سازی گربه باید در چه سنی انجام شود؟

عقیم سازی گربه ها علاوه بر اینکه زحمت سرپرستان آنان را کم می‌کند، برای سلامت خود گربه ها نیز بسیار مهم است. عده زیادی از دامپزشکان معتقدند که عقیم سازی گربه ماده باید در سن کمتر از شش ماهگی و ترجیحا پیش از رسیدن به بلوغ انجام شود. با این کار ریسک ابتلای گربه به سرطان پستان کاهش خواهد یافت.

اما جالب است که در مورد گربه‌های نر، پیشنهاد می‌شود عمل عقیم سازی باید مدت کمی بعد از رسیدن به بلوغ او انجام شود تا از رشد کامل مجاری ادراری گربه اطمینان حاصل شود. این کار خطر ابتلا به ویروس نقص ایمنی در گربه‌های نر را کاهش خواهد داد.

به طور کلی عمل عقیم سازی حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. در گربه‌های ماده این عمل شامل برداشتن رحم و تخمدان ها بوده و در گربه‌های نر با برداشتن بیضه ها، عمل به پایان می‌رسد و گربه نیز چند ساعت بعد قادر به ایستادن و راه رفتن خواهد بود.

با وجود این اطلاعات، توصیه می‌کنیم حتما در مورد بهترین سن عقیم سازی با دامپزشک مورد اعتماد مشورت کنید. اما به طور کلی در این صفحه ویکی پدیا در مورد عقیم سازی حیوانات بخوانید

سخن پایانی

فراموش نکنید که شما سرپرست گربه هستید و زندگی این موجود کوچک به شما وابسته است. لطفا در صورت مواجهه با علایم بلوغ در گربه خود صبور باشید و از تنبیه کردن حیوان بپرهیزید. سعی کنید سر گربه را با بازی کردن گرم کنید تا کمی آرام شود. اصلا نگران نباشید. حتی پس از مشاهده علائم بلوغ گربه هم می‌توانید برای عقیم سازی او اقدام کنید.

نوشته های مشابه

9 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشین گربهایه خونگیه نر تو دوران بلوغ که نشانه گذاری میکنن اینکارو تو بیرون انجام میدن یا بیرون اگر از بچگی اموزش دیده باشن که تو خاکشون دستشویی کنن اینکارو نمیکنن اخه من ذهنم برایه همین مشغوله میخوام یه گربه نر ۲ ماهه بگیرم ولی برایه دورانه بلوغش میترسم که همجا جیش کنه؟؟؟

  1. به هر حال آموزش حیوانات زمان‌بر هست و شما باید براشون وقت و حوصله صرف کنید. احتمال اینکه گربه شما تا مدتی توی خاکش دستشویی نکنه به شدت وجود داره.

  2. بستگی به نژاد گربتون داره ولی بعد از عقیم کردن تموم میشه.از نظر ادرار کردن در ظرف خاک هم خیلی نگران نباشید چون گربه بصورت ذاتی برای دستشویی کردن دنبال خاک میگرده برای اینکه کارتون راحتتر بشه اول از یه محیط کوچیک مثل اتاق خواب شروع کنید تا با ظرف خاکش زودتر آشنا بشه.

  3. نه عزیزم پسر من هم بعد از بلوغش همه‌ی نشانه‌های خلق و خویی و فیزیکی رو داشت بجز علامت گذاری. اگه با محیط خونه آشنا باشه قلمروی خودش میدونه و نمیکنه این کارو

 2. سلام من یه بچه گربه نر گرفتم و چون نمیخواستم عقیمش کنم یه ماده هم براش آوردم یعنی ماده حدود یک ماه کوچیک تر از نره س. الان گربه نر حدود ٧ ماهشه و ماده حدود شش ماهش.دوروز پیش گربه نرم که همیشه تو خاکش دستشویی می‌کرد اومد خیلی راحت رو تخت من نشست و جیش کرد. و من مجبور شدم سه تا پتو رو به خاطر این کارش بشورم و ملافه رو هم عوض کنم.بعد چون خواهرم هم با من تو یه خونه و اتاقه و وسواس تمیزی داره مجبور شدم کلا گربه هامو بذارم تو حیاط خلوتمون و دیگه حتی یه لحظه هم میترسم درشون بیارم. ولی گربه هام خیلی از این موضوع ناراحتن چون همش میخوان تو دست و بال ما باشن و الان تو یه جای کوچیک و و کمی سرد و تاریک گیر افتادن.میشه منو راهنمایی کنین؟ الان چقدر باید بگذره یا اینا جفت گیری کنن و دیگه دستشویی نکنه رو وسایلم؟

 3. سلام نه عزیزم مثلا گربه ی من روی پتوم روی تختم ویا حتی روی وسایل بازیش تونل بازیش علامت گذاری میکرد

 4. عقیم سازی این موجودات واقعا جنایته،بخاطر خودخواهی و کمبود هاتون این حیوانات رو نگه داری میکنید و فقط خودتونو در نظر میگیرید؟از کجا میدونین اونا هم دوس دارن با شما زندگی کنن؟چرا به غریزه و طبیعت این موجودات احترام نمیزارین؟چرا فک میکنین هرکاری که خارجیا انجام دادن شما هم باید انجام بدین؟

 5. واقعا اینهمه زحمت … به نظر من که اصلا لازم نیست …
  می شه گربه رو بیرون از خونه نگهداری کرد .. و خلاص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا