سگ

قلاده سگ مناسب برای نژادهای مختلف را چگونه انتخاب کنیم؟

قلاده سگ یکی از اصلی‌ترین لوازمی است که باید برای سگتان تهیه کنید و ترجیحا از دوران تولگی حیوان را به استفاده از این وسیله عادت دهید تا در سنین بالاتر مشکلی با آن نداشته باشد.

حتما می‌دانید که قلاده در شکل رایج و سنتی، وسیله‌ای مانند یک گردنبند پهن (با عرص تقریبا ۲ سانتی متر) است که دور گردن سگ‌ها، گربه‌ها و دیگر حیوانات بسته می‌شود. البته امروزه شکل‌های متفاوت و راحت‌تری از قلاده، مانند قلاده‌های جلیقه‌ای طراحی شده است که کمتر حیوانات را اذیت می‌کنند.

حتما شما هم در اینترنت با عبارت‌هایی مانند قلاده سگ ژرمن، قلاده سگ نگهبان و… مواجه شده‌اید. در این مطلب از پت جان تعدادی از پر کاربردترین قلاده‌ها را معرفی و کارآیی آن ها را بررسی می کنیم.

دلیل استفاده از قلاده سگ چیست؟

ممکن است تصور کنید که استفاده از قلاده به منظور زیبایی و تزیین گردن سگ است. شاید سگتان زیاد با قلاده راحت نباشد یا به هر علت دیگری عقیده داشته باشید که نباید از این وسیله استفاده کنید. اما بنا به چند دلیل که در ادامه توضیح می‌دهیم، بهتر است حتما در محیط خارج از منزل، از این وسیله استفاده کنید.

حتی در کشورهایی مانند آمریکا و کانادا که نگهداری از سگ و دیگر حیوانات خانگی یک امر رایج و طبیعی است، بیرون بردن سگها بدون قلاده خلاف قانون است و سگ‌های بدون قلاده به عنوان سگ ولگرد شناخته می شوند.

بر روی قلاده سگ اطلاعات سگ وجود دارد

اولین علت استفاده از قلاده سگ

دلیل اول، جلوگیری از گم شدن او است. روی اغلب قلاده‌ها پلاکی نصب شده که شامل اسم سگ و اطلاعات تماس صاحب او است. در نتیجه اگر سگتان را به هر دلیلی گم کردید، کسی که او را پیدا کند می‌تواند به راحتی با شما تماس بگیرد.

دومین علت امنیت سگ‌ها

دلیل دوم امنیت خود آن‌هاست. محیط خارج از خانه با عوامل محرک متفاوتی مانند گربه‌ها، ماشین‌ها، خوراکی‌های خوشبو و… پر شده و هر لحظه ممکن است سگتان به طرف یک توپ یا حیوان دیگری، به وسط خیابان بدود و دچار حادثه شود. اما اگر قلاده‌اش را در دست داشته باشید، می‌توانید جلوی او را بگیرید.

علت سوم امنیت مردم

امنیت سایر مردم، دلیل سوم است. فرقی ندارد که سگ شما تا چه اندازه تربیت شده و آموزش دیده باشد، این وظیفه اجتماعی شما است که او را با قلاده مهار کنید تا سایر افراد احساس امنیت کنند. عده زیادی فوبیای سگ دارند و ممکن است حتی سگ کوچکی که برای بازی و بو کشیدن به سمت آن‌ها می رود، باعث وحشت و بروز حملات عصبی در این اشخاص شود.

علاوه بر این باید حتما قلاده سگ نگهبان و قلاده سگ سرابی و امثال آن‌ها را ببندید و از محکم بودن بند قلاده مطمئن شوید. به خصوص در مواردی که خودتان نزدیک او نیستید و او را در محلی در معرض رفت و آمد قرار می دهید، باید حتما از محکم بودن بند قلاده اطمینان حاصل کنید. چون ذات این سگها باعث می شود به افراد غریبه حمله کنند و اگر بند قلاده محکم نباشد، عواقب بدی به بار خواهد آمد.

آشنایی با انواع قلاده سگ

قلاده‌های متنوعی برای سگ‌ها طراحی شده است که در ادامه چند مورد از مرسوم ترین نمونه‌های آن را معرفی خواهیم کرد. قلاده سگ نگهبان و قلاده سگ هاسکی و سایر نژادهای سگ، باید مطابق با نیاز شما و سگتان انتخاب شود. پس هنگام خرید به کارآیی و راحتی آن توجه کنید، نه زیبایی ظاهری و قیمت.

قلاده گردنی

شکل سنتی قلاده که مانند یک گردنبند، دور گردن سگ بسته شده و از جنس های متفاوتی مانند چرم، پارچه و… ساخته می شود.

قلاده سگ جلیقه‌ ای

قلاده جلیقه ای

این نوع قلاده‌ها مانند یک جلیقه یا کوله پشتی دور دست ها و زیر سینه سگ بسته می شود و بند قلاده نیز به قسمت پشت آن متصل می شود. در نتیجه هیچ گونه فشاری به گلو و گردن سگ وارد نمی‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که هنگام خروج از منزل این نوع قلاده را برای سگ‌ها و حتی گربه‌ها استفاده کنید تا راحت‌تر باشند.

البته ممکن است حیوان در ابتدا با قلاده جلیقه‌ای مشکل داشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود که در ابتدا در خانه و به صورت روزانه چند ساعت قلاده را بدون بند برای سگتان ببندید تا کمی به آن عادت کند و سپس از آن استفاده کنید.

بهتر است برای محیط خارج از منزل، قلاده سگ ژرمن و قلاده سگ هاسکی و حتی سایر سگها، حتی نژادهای کوچک‌تر، از نوع جلیقه‌ای باشد تا در عین حال که کنترل سگ را در دست دارید، به او آزادی عمل کامل بدهید و در صورتی که حیوان شروع به دیدن کرد، گردنش دچار خراش و آسیب نشود.

اگر قصد نگهداری از نژاد ژرمن را دارید، فراموش نکنید که حتما مطلب سگ ژرمن شپرد فرشته نجات انسان‌ها را هم مطالعه کنید.

قلاده نوری

برخی از انواع قلاده سگ مخصوص استفاده در شب ساخته شده‌اند و ممکن است از مواد شب‌نما ساخته شده باشند یا در ساختار آن‌ها از موادی استفاده شود که از خود، نور متصاعد می‌کنند. این نوع قلاده‌ها که هم به صورت جلیقه‌ای و هم به شکل گردنی وجود دارند، برای استفاده در شب طراحی شده‌اند تا امنیت سگ‌ها و گربه‌ها تامین شود.

خودروهای عبوری با مشاهده نور قلاده متوجه حضور حیوان شده و سرعت خود را کم می‌کنند. همچنین اگر سگتان در تاریکی شب، جایی مخفی شد، به کمک نور قلاده‌اش او را پیدا خواهید کرد.

قلاده سگ مدل نوری

قلاده‌های آموزشی

ممکن است در پت شاپ‌ها یا فروشگاه‌های آنلاین، وسیله‌ای به نام قلاده آموزشی یا شوکر به  چشمتان خورده باشد و برایتان سوال باشد که آیا این وسیله واقعا در آموزش حیوانات تاثیر گذار است؟ پیش از هر چیز باید با طرز کار این نوع قلاده‌ها آشنا شوید تا بتوانید خودتان قضاوت کنید.

قلاده‌های آموزشی سگ‌ها در حقیقت نوعی شوکر هستند که به دور گردن سگ بی‌گناه بسته می شوند و از این طریق می‌توان حیوان را کنترل کرد. این قلاده‌ها ممکن است تنها یک ولتاژ داشته باشند. اما مدل‌های پیشرفته‌تر آن قادر به اعمال درجات مختلف شوک، از کم به زیاد هستند. برخی از صاحبان بی‌رحم سگ‌ها یا مربیانی که دل‌سوز حیوانات نیستند، از این قلاده‌ها استفاده می‌کنند و زمانی که حیوان دستور آن‌ها را انجام نداد، به‌وسیله کنترل از راه دور، به حیوان شوک الکتریکی وارد می‌کنند!

همانطور که متوجه شدید، این قلاده‌ها یک وسیله شکنجه هستند و تنها کاربرد آن‌ها زجر دادن یک موجود بی‌گناه است. برای درک بهتر رنجی که حیوان می‌کشد، می‌توانید قلاده را در دست نگه داشته و شوک آن را فعال کنید.

هرگز از این نوع وسایل برای تعلیم هیچ نژاد سگ یا حیوان دیگری استفاده نکنید. زیرا علاوه بر غیر انسانی بودن این شیوه، استفاده از خشونت می‌تواند باعث اختلالات جدی در رفتار سگتان شود و با مشکلات بیشتری مواجه شوید. حتی اگر قصد دارید سگتان را به مربی بسپارید هم ابتدا مطمئن شوید که از شیوه تربیتی صحیحی استفاده می‌کند.

سخن پایانی

در پایان تاکید می‌کنیم که سعی کنید بهترین و راحت‌ترین نوع قلاده سگ را تهیه کنید و در پرداخت هزینه آن دست و دلباز باشید. زیرا قلاده نامناسب باعث ناراحتی سگتان که حتما برایتان بسیار عزیز است، خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا