سگ

مشخصات سگ هاسکی اصیل چیست؟

چرا در مورد سگ هاسکی اصیل یک مقاله نوشته‌ایم؟ در پاسخ باید بگوییم که شما احتمالا به تازگی وارد دنیای حیوانات خانگی شده‌اید و به همین دلیل این موضوع این مقاله برای شما عجیب است. اما علاقه‌مندان حیوانات خانگی، به خصوص سگ‌ها می‌دانند که نژاد سگ چه مساله مهم و کلیدی‌ای در انتخاب این موجودات دوست داشتنی است.

از بین سگ‌ها هاسکی‌ها همیشه یکی از پرطرفدارترین‌ها و از میان سگ‌های هاسکی، هاسکی‌های اصیل، همیشه یک موضوع جذاب و دوست‌داشتنی بوده‌اند.

سگ‌ هاسکی سایبرین، از بین هاسکی‌ها، یک نژاد باستانی و پایدار است که ممکن است هزاران سال در کنار انسان رشد کرده باشد. این نژاد در روسیه توسط مردم بومی، موسوم به چوکی‌ها، پرورش یافته است.

شاید جالب باشد بدانید یکی از دلایلی که مردم روسیه در یک محیط سرد و غیر قابل سکونت، زندگی را شروع کردند، همین سگ‌ها  هستند. این نژاد، یعنی سایبرین‌ها، نه‌تنها برای حمل و نقل اموال و افراد کمک بسیار بزرگی به مردم چوکی بودند، بلکه یک زندگی صلح‌آمیز و خوشبخت را برای خانواده آن‌ها به ارمغان آوردند.

ما در این مقاله پت جان به بررسی مشخصات سگ هاسکی اصیل خواهیم پرداخت و هر آنچه که لازم است در این مورد بدانید را به شما خواهیم گفت. پس با ما همراه باشید

مشخصات ظاهری سگ هاسکی اصیل

ظاهر یک سگ هاسکی اصیل بسیار شبیه به گرگ است و همین موضوع خیلی‌ها را می‌ترساند که مبادا هاسکی خوی وحشی گرگ‌ها را هم به ارث برده باشد؛ اما جالب است بدانید که هاسکی آن‌قدر با انسان مهربان است که اصلاً برای نگهبانی گزینه مناسبی محسوب نمی‌شود و یک سگ نگهبان نیست.

پوشش دولایه ضخیم که بدن سگ هاسکی را در دمای انجماد گرم نگه می‌دارد. لایه پوستی بیرونی هاسکی نازک‌تر است. همین دو لایه بودن پوشش هاسکی سبب می‌شود تا در دمای بسیار پائین امکان زندگی و فعالیت داشته باشد و همچنین عایق خوبی برای حفاظت از او در گرمای تابستان است. با این حال نژاد هاسکی باید دائماً در معرض هوای خنک کولر باشد.

این سگ شجاع یک سگ برازنده و با اندازه متوسط، خوش پوست و با موهای حدوداً متراکم است. آن‌ها گوش‌های راست، مثلثی و دمی پشمالو مانند روباه دارند. دم سگ هاسکی مانند همه سگ‌های دیگر به طور معمول به پایین آویزان می‌شود، اما هنگامی‌که سگ هوشیار است یا مورد توجه قرار می‌گیرد، دم از پشت به شکل داسی درمی‌آید.

پوزه سگ هاسکی اصیل به طول متوسط اندکی لکه‌دار است و چشمان بادامی شکل آن‌ها به رنگ‌های آبی، قهوه‌ای و … دیده می‌شوند. هاسکی همیشه با چشمانی مشتاقانه به شما نگاه می‌کند. هاسکی های چشم آبی اصیل‌ترند. پوشش بدن آن‌ها می‌تواند به طور کلی سفید یا سیاه باشد. این نژاد به ندرت در رنگ‌های خاکستری و سفید، قرمز و سفید یا طلایی و سفید نیز دیده شده است.

نژادهای اصیل سگ هاسکی

هاسکی به گونه‌های مختلف سیبرین، آلاسکایی و مالاموت تقسیم می‌شود. نوع آلاسکایی این نژاد بیشتر برای سورتمه کشی استفاده می‌شود. دو نژاد سیبرین و آلاسکایی از نظر ظاهری بسیار به هم شباهت دارند و تشخیص آن‌ها کار بسیار دشواری است. اما معمولاً نژاد آلاسکایی سفید یکدست است در حالی که سگ هاسکی سیبرین در بین چشمانش یک خط سیاه دارد.

رنگ چشم سگ هاسکی اصیل سیبرین، آبی یا آبی و قهوه‌ای است -یعنی یکی از چشم‌ها قهوه‌ای و دیگری آبی است- اما چشمان نژاد آلاسکایی تیره است. به گونه سیبرین اصطلاحاً چشم تیله‌ای نیز می‌گویند.

سایر ویژگی‌های سگ هاسکی

وزن یک سگ هاسکی اصیل بالغ نر چیزی بین ۲۱ تا ۲۸ کیلوگرم است. همچنین جنس نر این گونه بین ۵۴ تا ۶۱ سانتی‌متر قد دارد. وزن یک هاسکی بالغ ماده چیزی بین ۱۶ تا ۲۲ کیلوگرم است و قد آن به ۵۰ تا ۵۵ سانتی‌متر می‌رسد.

سگ‌های هاسکی بسیار تمیز و خوشبو هستند. متوسط عمر آن‌ها ۱۰ تا ۱۶ سال است. این نژاد از گونه‌های با سایز متوسط سگ به شمار می‌روند و همین امر سبب شده که آن‌ها گزینه مناسبی برای نگهداری در آپارتمان باشند. هاسکی کمتر پارس می‌کند و بیشتر زوزه می‌کشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا