سگ

چاقی سگ و هر آنچه باید در مورد پیشگیری و درمان آن بدانید

چاقی سگ عوارض متعددی برای حیوان خانگی شما دارد. بنابراین همیشه باید وزن و رژیم غذایی سگ را کنترل کنید. در مورد چاقی سگ، عوارض آن و نحوه پیشگیری از این مشکل در ادامه بیشتر بخوانید.

چاقی نوعی بیماری است که معمولا به رژیم غذایی مربوط است و به شکل چربی‌های اضافی در بدن، خودش را نشان می‌دهد. چاقی بیماری شایعی در بین حیوانات خانگی است. این بیماری عوارض خطرناکی دارد که می‌تواند سلامتی حیوانات خانگی را به خطر بیاندازد و حتی طول عمر آنها را کاهش دهد. همچنین چاقی می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های دیگری هم باشد؛ بیماری‌هایی مانند دیابت، آرتروز یا ورم مفاصل و بیماری‌های قلبی.

حفظ وزن مناسب، سلامتی حیوانات خانگی را تضمین می‌کند و در بهبود کیفیت زندگی آنها مؤثر است.

سگ‌ها هم مانند سایر حیوانات خانگی به چاقی مبتلا می‌شوند. اگر از آنها نگهداری می‌کنید، باید عوامل، علائم و اقدامات درمانی درباره چاقی سگ‌ها را بدانید.

چاقی سگ‌ چه علائمی دارد؟

چاقی سگ چه علائمی دارد؟

 • اضافه وزن
 • چربی اضافی در قسمت‌های مختلف بدن
 • ناتوانی در انجام فعالیت‌های بدنی
 • بی‌میلی به انجام فعالیت‌های بدنی
 • بالا بودن امتیاز شرایط بدنی (BCS)

درمان چاقی سگ‌

اقدامات درمانی درباره چاقی سگ‌ روی کاهش تدریجی وزن تمر کز دارند. این اقدامات، بلند مدت هستند و باید با شرایط جسمی حیوان سازگار باشند. برای درمان چاقی سگ‌ها، دو راهکار اصلی وجود دارد؛ کاهش کالری دریافتی و فعالیت بدنی بیشتر.

درمان چاقی و رژیم غذایی

از یک دامپزشک کمک بگیرید تا برای سگ شما، برنامه غذایی تنظیم کند و میزان کالری روزانه‌ای که بدن حیوان به آن نیاز دارد را مشخص کند.

می‌توانید از غذاهای مخصوص کاهش وزن برای سگ‌ها استفاده کنید. این غذاها حاوی مقدار زیادی پروتئین و فیبر هستند و چربی بسیار کمی دارند. مصرف پروتئین سوخت‌و‌ساز بدن را تنظیم می‌کند و باعث افزایش کالری‌سوزی می‌شود.

همچنین مصرف پروتئین باعث می‌شود سگ شما بیشتر احساس سیری کند و وعده‌های غذایی کمتری را تقاضا کند. رژیم غذایی سرشار از فیبر هم همین ویژگی را دارد با این تفاوت که نسبت به رژیم پروتئینی، کالری کمتری دارد.

رژیم چاقی سگ

رژیم چاقی سگ

اگر سگ شما در وزن ایده‌آل قرار دارد، برای اینکه آن را ثابت نگه دارید می‌توانید مقدار کالری مورد نیاز روزانه سگ را محاسبه کنید و بر اساس آن به سگ غذا بدهید. برای پیدا کردن مقدار کالری مورد نیاز سگ می‌توانید از دامپزشک کمک بگیرید. مقدار کالری مورد نیاز بسته به سن و فعالیت سگ، تغییر می‌کند. در مرحله بعدی باید کالری هر فنجان غذایی که به سگ می‌دهید در نظر داشته باشید و موقع خرید غذای سگ به آن توجه کنید. مسلما مطالعه لیست غذاهای ممنوعه سگ‌ها برای شما مفید خواهد بود.

برای کاهش وزن سگ، باید مقدار کالری روزانه ورودی به بدن سگ کاهش پیدا کند. برای این منظور می‌توانید از دامپزشک رژیم غذایی مناسب را دریافت کنید. یا میزان کالری روزانه مصرفی برای کاهش وزن را از دامپزشک بگیرید.

غذای سگ باید در دو تا چهار وعده کوچک در روز در اختیار سگ قرار بگیرد. برای کاهش وزن، مجموع کالری تمام وعده‌ها باید به اندازه‌ای باشد که دامپزشک تعیین می‌کند. نکته مهم دیگر در رژیم غذایی سگ این است که هرگز کالری مواد غذایی را حدس نزنید بلکه دقیقا آن را محاسبه کنید. از اطلاعات مندرج در بسته‌بندی غذای سگ می‌توانید برای این منظور استفاده کنید.

برای کاهش وزن موفق سگ، غذای باکیفیت سگ با ویژگی‌های زیر تهیه کنید:

 • پروتئین بیشتر از میانگین
 • چربی پایین تر از میانگین
 • کالری کمتر از میانگین

این محصولات از مشکلات دیگری مثل از دست دادن بافت عضلانی که یکی از عوارض جانبی رژیم کاهش وزن سگ است پیشگیری می‌کند.

مکمل چاقی سگ

در عین حال که چاقی سگ یکی از مشکلات رایج سگ‌های خانگی است، بعضی از سگ‌ها به دلایل مختلف ممکن است کمبود وزن را هم تجربه کنند. مثلا در دوران نقاهت بعد از بیماری یا عمل جراحی ممکن است دچار کاهش ون شوند. هکچنین بیماری‌های مختلف ممکن است باعث کاهش وزن سگ شود.

در این صورت ابتدا سگ را پیش دامپزشک ببرید. اگر مطمئن شدید که کاهش وزن سگ دلایل پزشکی ندارد، می‌توانید با استفاده از مکمل‌هایی که رژیم غذایی سگ را غنی‌تر می‌کند، کالری و مواد مغذی مورد نیاز سگ را تامین کنید. اگر حس می‌کنید هزینه تهیه غذا برای سگ‌هایتان بالا می‌رود، شاید تهیه غذای خشک برای سگ اتفاق مثبتی باشد.

درمان چاقی و فعالیت بدنی

برای موفقیت در کاهش وزن، سگ شما باید فعالیت بدنی بیشتری داشته باشد. حداقل دو بار در روز و هر بار به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه او را به پیاده‌روی اجباری ببرید. بازی‌هایی مانند فچ که نیاز به فعالیت بدنی زیادی دارد را همراه با سگتان انجام دهید.

بعضی از بیماری‌هایی که چاقی دلیل آنها است مانند آرتروز یا بیماری‌های قلبی، محدودیت‌هایی برای فعالیت‌های بدنی ایجاد می‌کنند. قبل از شروع فعالیت‌های بدنی، به دامپزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که سگتان به این بیماری‌ها مبتلا نشده باشد.

پیگیری و احساس مسئولیت

مراجعه به دامپزشک برای چاقی سگ

درمان چاقی سگ به پیگیری شما نیاز دارد. ارتباط منظمی با دامپزشک داشته باشید و ماهانه وزن سگ را کنترل کنید. اگر می‌خواهید سگتان به وزن ایده‌آل برسد، برنامه بلند مدتی را که تنظیم کرده‌اید، به دقت دنبال کنید.

شما وظیفه دارید به سگتان کمک کنید تا وزن مناسبی داشته باشد چون در قبال سلامتی او مسئولیت دارید.

عوارض چاقی سگ

یکی از موضوعات جدی و نگران‌کننده درباره سلامتی حیوانات خانگی، شیوع بیماری چاقی بین آنها است. این بیماری عوارض رنج‌آوری دارد و می‌تواند بیماری‌های خطرناکی را ایجاد کند. حتی ممکن است به دلیل چاقی، حیوان خانگی شما توانایی انجام کارهای عادی و روزمره را هم نداشته باشد.

چاقی حیوانات خانگی علاوه بر ایجاد مشکلات اساسی برای سلامتی، مشکلات موجود آنها را هم وخیم‌تر می‌کند. جای هیچ تردیدی نیست که چاقی، کیفیت زندگی حیوانات خانگی و عمر آنها را کاهش می‌دهد و عوارض زیر را به دنبال دارد:

 • دیابت
 • بیماری‌های قلبی
 • بیماری‌های تنفسی
 • فشار خون بالا
 • انواع سرطان
 • کاهش عمر
 • آرتروز یا ورم مفاصل
 • بی‌اختیاری ادرار
 • مشکلات مهره‌ای در کمر و ستون فقرات
 • اختلالات بافت نرم
 • بیماری‌های تنفسی مانند اختلالات ریوی و بیماری‌های حنجره ( این دسته از عوارض در نژادهایی که صورت‌های صاف دارند، شایع‌تر است.)
 • سرطان
 • گرمازدگی

دلایل چاقی در سگ‌‌ها

دلایلی چاقی در سگ ها

مهم‌ترین علت چاقی، عدم تناسب بین کالری دریافتی و کالری مصرفی است. سگ‌های چاق بیشتر از آنچه مصرف می‌کنند، می‌خورند.

در سگ‌هایی که سن زیادی دارند، مشکلاتی مانند آرتروز باعث می‌شود توانایی آنها برای انجام فعالیت‌های بدنی کاهش یابد، در نتیجه چاقی بین آنها شایع‌تر است.

اگر غذاهای پر کالری به سگتان بدهید، هر زمانی که تقاضا کرد به آنها غذا بدهید و سگتان را به خوردن ته‌مانده‌های میز ترغیب کنید، باعث چاقی سگتان می‌شوید.

البته چاقی در سگ‌ها دلایل شایع دیگری هم دارد؛ دلایلی مانند:

 • کم‌کاری تیروئید
 • تومور انسولینوما
 • سندرم کوشینگ
 • عقیم‌سازی

اشتباهات رایج در تغذیه سگ‌ها

بسیاری از سگ‌ها آزادانه غذا می‌خورند یعنی در تمام طول روز به غذا دسترسی دارند و هر زمانی که بخواهند غذا می‌خورند. دسترسی همیشگی به غذا، برای سگ‌ها و بسیاری حیوانات خانگی دیگر، کاملا غیر طبیعی است. آنها به جای اینکه وقتی گرسنه هستند غذا بخورند، هر وقت احساس خستگی کنند و بی‌حوصله باشند غذا می‌خورند. این تغذیه نامناسب باعث تغییرات هورمونی غیر طبیعی در آنها می‌شود و کاهش وزن را به چالشی دشوار برای آنها و شما تبدیل می‌کند.

روش صحیح در تغذیه سگ‌ها

سگ‌ها باید روزانه دو تا چهار وعده غذایی مختصر داشته باشند. میزان کالری دریافتی آنها، باید مساوی یا کمی کمتر از میزان کالری مصرفی آنها باشد. اگر شرایط شما باعث می‌شود نتوانید این برنامه را اجرا کنید، از فیدرهای اتوماتیک استفاده کنید تا در زمان‌های مشخص شده و به میزان مناسب، غذا در دسترس سگتان باشد.

روش‌هایی ساده برای تشخیص چاقی سگ

 • باید بتوانید به راحتی و بدون اینکه پوشش چربی مانعتان شود، نمای کلی دنده‌ها را ببینید و لمس کنید.
 • باید بتوانید اسکلت کمر را ببینید و لمس کنید و هنگامی که از بالا نگاه می‌کنید، اسکلت کمر باید کاملا مشخص باشد.
 • هنگامی که از کنار نگاه می‌کنید، شکم نباید برآمدگی غیر طبیعی داشته باشد.

اگر تشخیص دادید یا حتی شک کردید که سگ شما اضافه وزن دارد، با دامپزشک مشورت کنید. دامپزشک می‌تواند معاینات دقیق‌تری انجام دهد و اگر نیاز باشد، برنامه کاهش وزن مناسبی را توصیه کند.

عوامل مؤثر در ابتلا به چاقی

 • نژاد ـ بعضی از نژادها شرایط مستعدی برای اضافه وزن دارند.
 • سن ـ با افزایش سن، احتمال چاقی بیشتر می‌شود.
 • عقیم‌سازی ـ بیشتر سگ‌های عقیم‌شده اضافه وزن دارند.
 • بارداری ـ سگ‌های ماده بیشتر در معرض ابتلا به چاقی هستند.
 • صاحب سگ ـ سگ‌هایی که صاحبانی چاق دارند، معمولا چاق هستند. این افراد یا به چاقی اهمیت نمی‌دهند یا برای فعالیت بدنی سگشان برنامه خاصی ندارند.

عمر سگ را دو سال بیشتر کنید

چاقی سگ عمر او را کاهش می‌دهد

پژوهشی که به تازگی انجام شد نشان داد سگ‌هایی که وزن مناسبی دارند، به بیماری‌های کمتری مبتلا می‌شوند و نسبت به سگ‌های چاق، تقریبا دو سال بیشتر زندگی می‌کنند. سگ‌هایی که اضافه وزن دارند، معمولا به سن طبیعی برای سگ‌ها نمی‌رسند و زودتر می‌میرند.

به عنوان راهکاری علمی و ثابت‌شده، اگر از چاقی سگتان پیش‌گیری کنید، سگ شما می‌تواند دو سال بیشتر کنارتان زندگی کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا