گربه

کوتاه کردن ناخن گربه و بایدها و نبایدهای آن

کوتاه کردن ناخن گربه برای خود گربه‌ها، صاحبان آن‌ها و خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنند مزایای متعددی دارد. اما این کار به مهارت نیاز دارد. در این مقاله سعی خواهیم کرد اکثر نکات مربوط به این کار را برای شما بنویسیم و آموزش دهیم.

گربه‌ها دندان‌های تیز، ناخن‌های بلند و عکس‌العمل‌های سریع دارند. این ویژگی‌ها به آنها کمک می‌کند که در برابر خطر واکنش دفاعی داشته باشند. گربه‌ها چابک هستند و تیزی پنجه‌ها و ناخن‌هایشان علاوه بر طعمه و شکار یا شکارچیان احتمالی‌شان، می‌تواند به فرش، پرده، مبل و حتی آدم‌هایی را که سر راهشان قرار می‌گیرند آسیب بزند. اما چطور می‌توان از چنگ زدن گربه‌ها و آسیب‌های ناشی از آن جلوگیری کرد؟

برای اینکه ناخن‌های تیز و بلند گربه به خود شما یا وسایل منزل آسیبی نرساند، از دو روش استفاده کنید:

  • کلاه ناخن گربه
  • کوتاه کردن ناخن گربه

کلاه ناخن گربه چیست؟

کلاه ناخن گربه

کلاه ناخن گربه پوشش یا محافظی معمولا پلاستیکی است که ناخن‌ها و پنجه‌های گربه را می‌پوشاند و مانعی در برابر آسیب‌های ناخن‌های بلند گربه است. پوشش ناخن گربه در سایز‌های مختلف و با رنگ‌های متنوعی تولید می‌شود و معمولا آن را با چسب مخصوص به ناخن‌های گربه می‌چسبانند.

راهکار قطع پنجه را کاملا نادیده بگیرید

راهکار قطع پنجه را از یاد ببرید

عمل انیککتومی یا قطع کردن پنجه گربه یک عمل جراحی است که در طی آن پنجه‌های گربه کشیده و قطع می‌شود و در واقع یک عمل قطع عضو محسوب می‌شود. قبلا این کار متاسفانه رایج بوده ولی در دوران مدرن، دوست‌داران گربه‌ها و حامیان حیوانات مخالف قطع پنجه هستند و آن را توصیه نمی‌کنند.

قطع پنجه آسیب‌های متعددی به دنبال دارد از جمله ایجاد درد و تغییر رفتار در گربه‌ها. در مجموع مضرت این کار بیشتر از فوایدی است که دارد و مطمئنا شما هم دوست ندارید حیوان خانگی‌تان درد بکشد یا دچار نقص عضو شود.

در نتیجه بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، کوتاه کردن ناخن گربه است. این کار برخلاف قطع پنجه، نه تنها برای خانه و صاحب گربه بلکه برای خود گربه‌ها هم مزایای متعددی دارد.

مزایای کوتاه کردن ناخن گربه

ناخن بلند گربه

اگر یاد بگیرید که چطور ناخن گربه را کوتاه کنید و در این کار مهارت کافی پیدا کنید، گرفتن ناخن گربه علاوه بر حفظ وسایل منزل و جلوگیری از آسیب رساندن به حیوانات دیگر و انسان‌ها، برای خود گربه‌ها هم مفید است. این مساله به خصوص برای افرادی که در آپارتمان یا منازل کوچک زندگی می‌کنند بسیار مهم است. برای اینکه در مورد بیشتر بدانید حتما مقاله بهترین نژاد گربه‌های آپارتمانی را مطالعه کنید.

ناخن گربه‌ها لایه لایه رشد می‌کند. وقتی گربه‌ها پنجه‌های خود را تیز می‌کنند در واقع لایه‌های قدیمی‌تر را برمی‌دارند تا لایه‌های جدیدتر که تیزتر هستند، نمایان شود. با وجود این، گاهی اوقات نمی‌توانند به درستی لایه‌های قدیمی را بردارند که باعث ایجاد «ناخن‌ فرورفته» می‌شود.

این مشکل برای گربه‌ها کاملا دردناک است و حتی می‌تواند عفونت هم ایجاد کند. کوتاه کردن مرتب ناخن‌های گربه از این مشکل جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، گربه‌ای با ناخن‌های کوتاه، بهتر می‌تواند با اعضای خانواده ارتباط برقرار کند و در صورتی که گربه‌ها به شکل اتفاقی یا حتی عمدی کسی یا چیزی را چنگ بزنند، آسیبی ایجاد نمی‌کند یا جراحت‌های ناشی از آن را کاهش می‌دهد.

نکاتی درباره کوتاه کردن ناخن گربه

آرامش گربه‌ها در زمان کوتاه کردن ناخن

این کار در نهایت آرامش و همراه با لذت خواهد بود اگر بتوانید چند نکته را رعایت کنید و گربه را به این کار عادت دهید.

عادت دادن گربه

در حالت ایده‌آل باید گربه را از زمانی که خیلی کوچک است با موتاه کردن ناخن آشنا کنید. یک صندلی راحت برای نشستن خودتان در یک محیط آرام انتخاب کنید و گربه را روی پا بنشانیند.

هر زمان که گربه احساس راحتی دارد و حتی خواب‌آلود است مثلا بعد از خوردن غذا، این کار را انجام دهید.

مطمئن شوید که هیچ حیوان خانگی دیگری در اطراف شما نیست. وقتی گربه به گرفتن ناخن عادت کند در برابر کارهای دیگری مثل سوهان کشیدن ناخن گربه هم مقاومتی نشان نمی‌دهد.

آشنا کردن گربه با ناخن‌گیر

گربه باید به صدای ناخن‌گیر عادت کرده باشد. این کار را می‌توانید با اسپاگتی خشک انجام دهید. انگشت‌های گربه را به آرامی ماساژ دهید و وقتی ناخن‌های گربه از پنجه بیرون آمد، ابتدا با ناخن‌گیر بخشی از اسپاگتی را جدا کنید و بعد سریعا یکی از ناخن‌های گربه را بگیرید. با این کار گربه در برابر صدای ناخن‌گیر حساس نمی‌شود و عکس‌العمل نشان نمی‌دهد.

دقت در گرفتن ناخن گربه

دقت در گرفتن ناخن گربه

یکی از اشتباهاتی که افراد موقع گرفتن ناخن گربه انجام می‌دهند که باعث آزار رسیدن و ناراحتی گربه می‌شود این است که بخش انتهایی ناخن گربه را هم با ناخن‌گیر کوتاه می‌کنند. انتهای ناخن گربه، جایی که به پنجه متصل می‌شود، بخشی است که معمولا صورتی‌رنگ است و دارای عصب و رگ‌های خونی است. این بخش کوئیک نام دارد و هرگز نباید با ناخن‌گیر به آن آسیب بزنید.

زمان کوتاه کردن ناخن گربه

وقتی که گربه در آرامش قرار دارد، آن روی پاهای خود بنشانید. یکی از پاهای گربه را در دست بگیرید و کف پا را به آرامی ماساژ دهید تا ناخن‌های گربه آشکار شود. بررسی کنید که ناخن چقدر بلند شده و کوئیک دقیقا از کجا شروع می‌شود. سپس قسمت‌های تیز ناخن را کوتاه کنید. اگر نیازی به کوتاه کردن نیست می‌توانید فقط سوهان کشیدن ناخن گربه را انجام دهید. حتما بعد از کوتاه کردن ناخن، به گربه‌ها پاداش بدهید. شاید برای اولین دفعات، هر بار بتوانید فقط ناخن‌های یک پنجه را کوتاه کنید.

معمولا هر ده روز تا دو هفته، زمان خوبی برای کوتاه کردن ناخن گربه است. در نهایت اگر خودتان نتوانستید این کار را انجام دهید می توانید از دامپزشک یا آرایشگران حیوانات خانگی کمک بگیرید.

نبایدها در مورد کوتاه کردن ناخن گربه

احتمالا گربه در برابر کوتاه کردن ناخن برای دفعات اول مقاومت می‌کند.

دفعات اولی که برای این کار اقدام می‌کنید ممکن است تلاشتان بی‌نتیجه بماند. اما فراموش نکنید که کارهای زیر را هرگز انجام ندهید:

  • اگر گربه شما در برابر این کار مقاومت می‌کند، صدای خود را بالا نبرید و گربه را تنبیه نکنید.
  • وقتی گربه حالت هیجانی دارد و پریشان است و خودتان هم عصبی هستید، برای این کار اقدام نکنید. در گرفتن ناخن گربه عجله نکنید چون عجله کردن دقت‌تان را کم می‌کند و ممکن است باعث آسیب رسیدن به بخش کوئیک شوید.
  • ناخن تمام پنجه‌ها را در یک جلسه و هم‌زمان با هم کوتاه نکنید.
  • پنجه گربه را قطع نکنید. این عمل نوعی عمل قطع عضو است که به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. به جای این کار، ناخن‌های گربه را متب کوتاه کنید و از کلاه ناخن گربه استفاده کنید.

کوتاه کردن ناخن گربه کار سختی نیست به شرطی که آن را در آرامیش کامل انجام دهید، گربه را مجبور نکنید و نکات ذکر شده را رعایت کنید. به مرور زمان، این کار راحت‌تر می‌شود و بدون دردسر می‌توانید ناخن گربه را بگیرید.

امتیاز کاربران: ۴٫۷ ( ۱ رای)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا