سگ

آموزش سگ برای دستشویی چگونه و از چه سنی انجام می‌شود؟

سگ‌ها موجوداتی دوست‌داشتنی، باوفا و البته بسیار باهوش هستند که با حضور خود شادی را برای اعضای خانواده به ارمغان می‌آورند و برای جلب رضایت صاحب خود انواع شیرین کاری‌ها را انجام می‌دهند. اما نگهداری هر حیوانی از جمله سگ، باید توام با رعایت اصول بهداشتی باشد. در غیر این صورت اعضای خانواده و حیوان در معرض بیماری‌های گوناگون قرار خواهند گرفت. آموزش سگ برای دستشویی مهمترین کاری است که باید در راستای حفظ بهداشت خانه انجام دهید.

فراموش نکنید که برای تعلیم دادن سگ خود باید بسیار صبور باشید و حتی اگر سگتان سهوا در محل اشتباهی ادرار یا مدفوع کرد، به هیچ عنوان او را کتک نزنید. شما سرپرستی یک موجود زنده را بر عهده گرفته اید و باید خوبی‌ها و بدی‌های آن را با هم پذیرا باشید. همچنین اگر به هر نوع اطلاعات دیگری نیاز داشتید می‌توانید به این سایت مراجعه کنید.

 

آموزش سگ برای دستشویی از چه سنی آغاز می شود

آموزش دستشویی کردن در محل درست به سگ‌ها، باید از زمان تولگی آن‌ها آغاز شود. بهتر است از حدود سن ۲ ماهگی تا ۵ ماهگی سگتان، از روشی که در ادامه توضیح می‌دهیم یا سایر روش‌های استاندارد، استفاده کنید تا سگتان محل ادرار و مدفوع کردنش را بشناسد. در نتیجه از یک توله سگ تازه به دنیا آمده با سن کمتر از ۲ ماه، توقع یادگیری نداشته باشید.

 

یک روش کاربردی و آسان برای آموزش دستشویی به سگ

همانطور که خودتان می‌دانید و ما هم تاکید کردیم، آموزش سگ برای دستشویی بیش از هر چیز به صبوری صاحب سگ بستگی دارد. در ادامه یک راه ساده به شما معرفی می‌کنیم که با تکرار آن می‌توانید محل مناسب دستشویی کردن را به سگتان بیاموزید. همچنین تمیز کردن و شستن سگ بعد از دستشویی را فراموش نکنید تا از بیمار شدن کوچولوی خود جلوگیری نمایید.

محدود کردن سگ

در این روش به یک پارک سگ نیاز دارید. پارک سگ نام توری‌هایی فلزی است که با بسط‌های پلاستیکی به یکدیگر متصل می‌شوند. پارک سگ رو باز است اما توله سگ‌های کوچک نمی توانند از آن بیرون بیایند. در ابتدای آموزش اندازه پارک باید در حدی باشد که فقط یک سمت آن پد مخصوص دستشوییی را قرار دهید و دقیقا چسبیده به آن، تخت توله سگ را جای دهید. در این صورت مطمئن خواهید بود که سگ مجبور است روی پد مخصوص ادرار کند. (زیرا سگ‌ها به هیچ عنوان در محل خوابشان دستشویی نمی کنند).

این روش آموزش سگ برای دستشویی برای توله سگ‌ها بسیار مناسب است. چون برای امنیت آن‌ها بهتر است که در طول روز در محل مشخصی قرار گیرند. نکته بسیار مهمی که نباید در حین آموزش فراموش کنید، تشویق کردن سگ پس از هر بار ادرار در جای درست است. پس ابتدا به او خوراکی تشویقی بدهید و سپس او را از پارک بیرون آورده و مدتی با توله سگ بانمکتان بازی کنید.

زمانی که سگ جای درست دستشویی کردن (روی پد مخصوص) را یاد گرفت، پارک را کمی بزرگ‌تر کنید تا مطمئن شوید که با وجود فضای خالی بجز پد و تخت خوابش، همچنان در جای درست دستشویی می‌کند. این روند را تا زمانی ادامه دهید که سگتان به خوبی جای مخصوص دستشویی کردن را بشناسد. سپس می‌توانید پارک را به طور کامل جمع کنید و پد را به گوشه حمام یا هر محل مناسب دیگری انتقال دهید.

چگونه سگ را برای دستشویی رفتن تنبیه کنیم

تنبیه سگ

در طول دوره آموزش سگ برای دستشویی ممکن است گاهی با ادرار او در مکان‌هایی بجز پد مخصوص مواجه شوید. در این حالت باید سگ را با شیوه صحیح توبیخ کنید تا اولا به اشتباه خود پی ببرد و مهمتر از آن، دچار مشکلات رفتاری نشود. پس در این شرایط سگ را نزدیک جایی که دستشویی کرده ببرید، بسیار آرام سر او را به سمت ادرارش (یا مدفوعش) خم کنید تا بتواند آن را بو کند، سپس با قاطعیت به او “نه” بگویید. سگ‌ها لحن انسان را متوجه می‌شوند و به خطای خود پی می‌برند.

سپس سگتان را داخل پارک قرار دهید و حدود ۱ ساعت از هرگونه توجه به او از جمله نگاه کردن، نوازش، بازی و… خود داری کنید تا متوجه ناراحتی شما شوند.

توجه: هرگز سگتان را تنبیه بدنی نکنید. این کار علاوه بر غیر انسانی بودن، باعث بروز ناهنجاری‌های روانی در سگ می‌شود و در آینده با مشکلات بدتری مواجه خواهید شد.

شستن سگ بعد از دستشویی

شستن سگ بعد از دستشویی باید چگونه انجام شود؟

یکی از چالش‌های نگهداری از سگ‌ها، تمیز کردن و شستن آن‌ها بعد از مدفوع کردن است. سگ‌ها به طور طبیعی می‌آموزند که بدن خود را هنگام دستشویی کردن زیاد کثیف نکنند. با این وجود سگ هم درست مانند یک کودک خردسال است و ممکن است گاهی خود را کثیف کند. البته این مساله در توله‌ها که هنوز مهارت کافی برای دستشویی کردن را بدست نیاورده اند، رایج‌تر است.

برای مثال بسیار اتفاق می‌افتد که مقداری از مدفوعش به موهای اطراف مقعد و زیر دمش بچسبد که صحنه بسیار ناخوشایندی است. بعلاوه اگر سگتان بلافاصله بعد از دستشویی کردن روی مبل یا پایتان بنشیند، فاجعه بزرگی به بار خواهد آمد. بنابراین پس از آموزش سگ برای دستشویی باید شیوه صحیح تمیز کردن او را هم بیاموزید.

تمیز کردن بی دردسر سگ بعد از دستشویی

بهتر است همیشه موهای زیر دم سگتان را کوتاه نگه دارید تا تمیز نگاه داشتن آن آسان‌تر باشد. با این وجود شستن سگ بعد از دستشویی کار چندان مشکلی نیست. درواقع اگر حواستان باشد، می‌توانید همان لحظه که مدفوع کردن حیوان به پایان رسید، بدون هیچ مشکلی با چند برگ دستمال توالت بدن و موهایش را تمیز کنید.

اگر متوجه مقداری مدفوع خشک شده روی موهای سگتان شدید هم جای نگرانی نیست و می‎توانید پارچه ای را کمی مرطوب کرده و به آرامی روی قسمت آلوده بکشید تا تمیز شود. در صورت نیاز از کمی شامپوی خشک برای بهتر تمیز شدن او کمک بیرید. هنگام انجام این کار عجله نکنید و اصلا سعی نکنید مدفوع خشک را از روی موها جدا کنید. چرا که با این کار باعث کنده شدن موهای سگتان و آزار او خواهید شد.

تمیز کردن حیوان بعد از دستشویی به اندازه آموزش سگ برای دستشویی دشوار نیست، اما بسیار واجب است. با این کار به سگتان هم لطف می‌کنید. زیرا مدفوعی که به موها و بدن سگ می‌چسبد، علاوه بر ایجاد بیماری و جذب حشرات موذی، باعث ایجاد خارش در بدن سگ هم خواهد شد.

 

جمع‌بندی:

با توجه به آنچه در این مقاله خواندید آموزش دستشویی کردن سگ، یک امر کاملا ممکن، اما زمانبر است. اگر فکر می‌کنید به مطالعه بیشتری در این زمینه نیازمندید، این مقاله مختصر و مفید انگلیسی، می‌تواند به شما کمک کند. تمام نکاتی را که در بالا به شما گفته شد، دقیق انجام دهید و از سگ نازنینتان به خوبی مواظبت کنید، تا سریع‌تر هم به نتیجه برسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا