سگ

۱۰ ویژگی سگ سرابی اصیل که قبل از خرید باید بدانید

سگ‌های سرابی از دیرباز به خاطر داشتن جثه بزرگ و قدرت بدنی بسیار بالا معروف بوده‌اند. بسیاری از افراد برای اینکه بتوانند توانمندی این نمونه از سگ‌ها را به دیگر نژادها نیز سرایت دهند اقدام به جفت گیری و اختلاط این نژاد از سگ‌ها با دیگر نژادها پرداخته‌اند و متأسفانه نتیجه این شد که در حال حاضر سگ سرابی اصیل خیلی کم و به ندرت پیدا می‌شود.

خصوصیات سگ سرابی اصیل

سگ سرابی را در کشورهای دیگر با نام Persian Mastiff یا Sarabi Mastiff می‌شناسند. نژاد این سگ از شمال ایران یا همان شهر سراب اردبیل نشأت می‌گیرد و به همین علت بسیار با سرما سازگار است.

در ادامه با خصوصیات سگ سرابی اصیل آشنا می‌شویم:

۱- تحمل بالا

این نژاد توانایی تحمل شرایط سخت، سرما و کمبود غذا را دارد. دولایه بودن موهای بدن آن‌ها موجب شده تا آن‌ها سردی هوا را تحمل کنند هرچند بودن در هوای گرم نیز آسیبی به آن‌ها نمی‌رساند. سگ سرابی اصیل بزرگ را شجاع‌ترین سگ دنیا می‌نامند.

۲- غذای سگ سرابی اصیل

این نژاد از نژادهای کم‌خوراک محسوب می‌شود اما لازم است تا غذایی باکیفیت، سرشار از پروتئین با قابلیت هضم آسان به آن‌ها داده شود. بهتر است از غذای خشک مخصوص سگ‌های بزرگ استفاده کنید تا مطمئن شوید که همه مواد مورد نیاز بدن سگتان تأمین می‌شود.

۳- محل نگهداری

این نوع از سگ‌ها بسیار برای باغ و ویلا مناسب هستند. از آن‌ها نمی‌توان در آپارتمان نگهداری کرد. باید بسیار بدوند و پیاده‌روی‌های طولانی مدت داشته باشند در غیر این صورت چاق، افسرده و پرخاشگر می‌شوند.

۴- طول عمر و تولید مثل

یک سگ سرابی اصیل بزرگ بین ۱۲ تا ۱۵ سال عمر می‌کند. البته عمر هر سگ بستگی به مکان نگهداری و شرایط زندگی آن‌ها دارد. سگ‌های سرابی بسیار جنگجو هستند و برخی افراد از آن‌ها برای مسابقات جنگی بین سگ‌ها استفاده می‌کنند که در این صورت عمر سگ کاهش میابد. از نظر تولید مثل نیز سگ ماده سرابی اصیل ۸ الی ۹ توله در هر زایمان خود به دنیا می‌آورد.

۵- ظاهر سگ سرابی اصیل

رنگ اغلب این سگ‌ها طلایی است. کاملاً عضلانی و درشت هیکل هستند. استخوان‌های بزرگ دارند و دمشان کلفت و داسی است. ارتفاع نر آن‌ها به ۸۰ تا ۹۰ سانتی‌متر می‌رسد و ماده آن‌ها چیزی مابین ۷۰ تا ۸۰ سانتی‌متر قد دارد (تقریباً ۱۰ سانتی‌متر کوتاه‌تر). البته اعداد ذکر شده تقریبی است و با توجه به شرایط زندگی و محیطی می‌تواند تغییر کند.

۶- قیمت سگ سرابی اصیل بزرگ

سگ سرابی اصیل فروشی و تربیت شده حدوداً ۲ تا ۳ میلیون تومان قیمت دارد. آن‌ها بسیار به صاحب خود وفادارند. اگر اولین بار است که می‌خواهید سگی بخرید سگ سرابی به کارتان نمی‌آید چراکه بسیار جنگنده‌اند. این دسته از سگ‌ها در برابر غریبه‌ها همیشه در حالت آماده باش هستند ولی بسیار از همراهی با صاحب خود لذت می‌برند.

۷- شرایط نگهداری از سگ سرابی

برس کشیدن برای جلوگیری از تشکیل گلوله‌های مو و در نتیجه ازدحام حشرات پیشنهاد می‌شود. اما باید این کار را از کودکی انجام دهید تا در بزرگ‌سالی سگ شما راحت‌تر با آن کنار بیاید.

۸- سگ سرابی نگهبان گله و مناسب چوپانی

از آنجایی که این دسته از سگ‌ها بسیار جنگاور هستند برای چوپانی مناسب‌اند (زیرا آن‌ها توانایی جنگیدن با خرس و گرگ را هم دارند). آن‌ها همچنین بسیار با گله مهربان بوده و اولویت اول انتخاب چوپان‌ها به شمار می‌روند. خیالتان راحت! آن‌ها به گله حمله نمی‌کنند. برخلاف ظاهر خشن، این سگ بسیار آرام است و بی‌جهت پارس نمی‌کند. تنها وقتی که خطری او را تهدید کند ناآرام و آماده حمله می‌شود. صدای این نژاد بسیار بلند و مهیب است و تا پای جان از صاحبش دفاع می‌کند. سگ سرابی همیشه پشت صاحب خود راه می‌رود و این کاملاً طبیعی است زیرا آن‌ها مطیع صاحبشان هستند و دوست دارند صاحبشان به آن‌ها مسیر را نشان دهند.

۹- عضلات و اسکلت‌بندی سگ سرابی اصیل بزرگ

سگ سرابی به دو دسته مو بلند و مو کوتاه تقسیم می‌شود. از نمونه سگ‌هایی است که تمام بدنش را عضله تشکیل می‌دهد و خبری از چربی اضافی نیست. پوست بسیار کلفت این حیوان از زخم شدن او در برابر حمله انواع حیوانات وحشی محافظت می‌کند. تنوع رنگی این نژاد زیاد است و در رنگ‌های زرد، قرمز، سیاه، کرم پررنگ و کم‌رنگ، خاکستری و قهوه‌ای همراه با ماسک روی صورت یافت می‌شود. بسیار شبیه به سگ کنگال است که این موضوع شاید به خاطر نزدیک بودن موقعیت جغرافیایی این دو نژاد به یکدیگر باشد.

۱۰- سن بلوغ سگ سرابی اصیل و بیماری‌ها

سن بلوغ در سگ سرابی ۱۴ ماهگی است و تا رسیدن به بلوغ نباید او را برای جنگ فرستاد یا برنامه‌ریزی برای جفت گیری آن انجام داد. نژاد اصیل این دسته از سگ‌ها بسیار در برابر بیماری مقاوم‌اند اما متأسفانه همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم به دلیل اختلاط این نژاد با سایر نژادها امروزه نژاد اصیل آن به سختی یافت می‌شود. شایع‌ترین بیماری در بین این نژاد بیماری دیسپلازی مفصل لگنی_ رانی است.

در کل سگ سرابی اصیل یاری مهربان برای شما، خانواده، اموال و دارایی شما به حساب می‌آید. آن‌ها بسیار به صاحب خود وفادارند و تا پای جان به خاطر چیزی که از آن محافظت می‌کنند می‌جنگند بنابراین فرستادن آن‌ها به میادین شرط‌بندی از نظر اخلاقی به هیچ وجه درست نیست. اما متأسفانه هنوز در بسیاری از کشورها نظیر پاکستان از این سگ‌ها برای مسابقه استفاده می‌شود. اگر برای بار اول است که می‌خواهید سگ یا حیوان خریداری کنید حتماً با یک دامپزشک یا متخصص مشورت کنید تا از سالم بودن سگ و اصیل بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا